Gebelik ve laktasyon döneminde nikotine maruz kalan wistar albino sıçanların yavrularının akciğerlerinde meydana gelen değişiklikler ve bu değişiklikler üzerine melatoninin etkileri
The alterations in the lung of newborns of wistar albino rats exposed to nicotine during pregnancy and lactation periods and the effects of melatonin on these alterations
- Tez No: 324135
- Danışmanlar: PROF. DR. NİGAR VARDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı, gebelik ve laktasyon dönemlerinde nikotine maruz kalan sıçanların yavrularının akciğerlerinde meydana gelen histolojik ve biyokimyasal değişikliklerin saptanması ve bu değişiklikler üzerine, gebelik ve laktasyon süresince uygulanan melatoninin koruyucu etkilerinin araştırılmasıdır.Çalışmada, İnönü Üniversitesi Deney Hayvanları Üretim ve Araştırma Merkezi'nden temin edilen, 22 adet Wistar albino dişi sıçan ve 12 adet erkek sıçan kullanıldı. Dişi sıçanlar, erkek sıçanlar ile çiftleştirildi ve vajinal smearda spermin gözlendiği tarih embriyonik 0. gün olarak kabul edildi. Gebe sıçanlar rastgele 1. grup: Kontrol, 2. grup: Serum Fizyolojik (SF), 3. Grup: Etil Alkol (EA), 4. grup: Melatonin (MEL), 5. grup: Nikotin (NT), 6. grup: NT + MEL olarak 6 gruba ayrıldı.. Doğan yavrular, her grupta 10 sıçan olacak şekilde düzenlendi. Deney sonunda yavru sıçanların (22 günlük) vücut ağırlıkları ölçüldü. Ardından ketamin ve ksilazin (5 mg/kg-50 mg/kg) anestezisi altında sakrifiye edildiler. Sıçanların akciğerleri alınarak, ağırlıkları tartıldı. Akciğerin belirli bir kısmı histolojik inceleme için, diğer kısmı biyokimyasal analizler için kullanıldı.NT grubunda yavru sıçanların vücut ve akciğer ağırlıkları, kontrol ve sham (SF, EA ve MEL) grupları ile benzer bulundu. Histolojik incelemelerde, NT grubuna ait akciğerlerde, genel olarak alveol gelişiminin yetersiz olduğu ve oluşan alveollerin ise yer yer birleşerek geniş hava boşlukları oluşturduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to detect histological and biochemical changes in lungs of rats offspring exposed to nicotine during pregnancy and lactation, and to evaluate the protective effects of melatonin that is implemented during pregnancy and lactation on these changes.In this study, 22 female rats and 12 male Wistar albino rats which were obtained from Inonu University the Experimental Animal Production and Research Center were used. Female rats mated with male rats and, it was considered as embriyonik day 0 when the sperm was observed in vaginal smear. Pregnant rats were randomly divided into 6 groups: 1st group: Control, 2nd group: Physiological Serum (SF), 3rd Group: Ethyl Alcohol (EA), 4th group: Melatonin (MEL), 5th group: Nicotine (NT), 6th group: NT + MEL. Each group has been established by 10 rats offspring separately. At the end of the experiment, body weights of rats offspring (22 days old) were measured. Then they were sacrificed under ketamine and xylazine (5 mg/kg-50 mg / kg) anesthesia. The lungs of rats were taken and weighed. A portion of the lung was used for histological examination, and the other part of the lung was used for biochemical analysis.In conclusion, this study shows that maternal NT exposure during pregnancy and lactation causes significant structural changes on the lung development of pups, and MEL which is also known as an antioxidant has also ameliorated the lung injury caused by NT.