Koyunlarda embriyonal dönemde malondialdehit, süperoksit dismutaz ve glutatyon peroksidaz' ın uterus ekotekstürü üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of malondialdehyde, superoxide dismutase and glutathione peroxidase on uterine echotexture during the embryonic period in SHEEP
- Tez No: 814921
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜÇÜKASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Sunulan çalışma, koyunlarda embriyonal dönemde, oksidatif stresin embriyonik gelişim üzerine etkilerinin ve uterus ekotekstürü ile ilişkisinin araştırılması amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 32 Zom koyunu kullanıldı. Tohumlamalar sonrası 0., 8., 12., 16., 20., 24., 28. ve 32. günlerde serum progesteron (P4), malondialdehit (MDA), süperoksit dismutaz (SOD) ve glutatyon peroksidaz (GPx) seviyelerinin belirlenmesi amacıyla kan alındı. Aynı günlerde ekotekstür analizleri için uterusun ultrasonografik görüntüleri alındı. Hayvanlar Grup I (n=16): gebe ve Grup II (n=16): gebe değil olarak iki gruba ayrıldı. Bulgular: Gruplar arasında entropi (ENT) değerleri karşılaştırıldığında GI'de 28. ve 32.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study was carried out to observe the effects of oxidative stress on embryonic development in the embryonal period of pregnancy in sheep and to investigate its relationship with uterine echotexture. Material and Method: Thirty two Zom sheep were used in the study. Determination of serum progesterone (P4), malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD) and glutathione peroxidase (GPx) levels on days 0, 8, 12, 16, 20, 24, 28 and 32 after insemination blood was taken for the purpose. On the same days, ultrasonographic images of the uterus were taken for echotexture analysis. Animals were divided into two groups as Group I (n=16): pregnant and Group II (n=16): non pregnant.