Fare embriyolarında gonadal gelişim üzerine retinoik asitin etkilerinin araştırılması
The research of the effects of the retinoic acid on the development of gonad in the mouse embryos
- Tez No: 247534
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TAPUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Fare embriyolarında, primordial germ hücreleri, embriyonik gelişiminin 6,5 gününde proksimal epiblastta oluşmaya başlar, 7,5. günden itibaren gonadlara doğru göç ederek yaklaşık 10,5- 11,5 günleri arasında gonadlara girerler. Retinoik asit, embriyonal gelişimde hücresel gelişimin düzenlenmesi ve farklılaşmada önemli rol oynar. Tirozin kinaz reseptörü olan c-kit ise embriyonik gelişim esnasında gametogenez, hematogenez, mast hücresi gelişimi ve işlevi ile melanogenez gibi olaylarda önemlidir.Bu çalışmada fare primordial germ hücrelerinin gelişimi üzerine retinoik asitin etkilerini araştırmak üzere 12 adet Balb/c gebe dişi fare kullanıldı. Deney grubu hayvanlarına gebeliklerinin 5,5; 6,5 ve 7,5 günlerinde 3 gün gavaj yoluyla 80mg/kg retinoik asit verildi. Kontrol ve deney gruplarına ait hayvanların tümü, gebeliklerinin 8,5. gününde eter anestezisi altında sakrifiye edilerek embriyoları alındı. Primordial germ hücreleri alkalen fosfataz ve c-kit ile boyandı. Primordial germ hücrelerinin alkalen fosfataz aktivitelerinin, deney grubu hücrelerinde daha şiddetli olduğu, c-kit (+) immünreaksiyonu gösteren primordial germ hücrelerinin sayısının deney gruplarında kontrol grubuna nazaran daha fazla olduğu ayrıca hem deney hem de kontrol grubunda immünreaksiyonun hücre membranında ve sitoplazmasında görüldüğü tespit edildi. Bu bulgulara göre; retinoik asitin primordial germ hücrelerinin gelişiminde önemli rol oynadığı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
In mouse embryos, the primordial germ cells occur in proximal epiblast at 6.5 dpc, since 7.5 dpc they migrate through the gonads. In embryonic development, as for retinoic acid play an essential role in differentiation and regulation of cellular development. During embryonic development, c-kit who a tyrosine kinase receptor is essential for gametogenesis, hematopoesis, development and function of mast cell and melanogenesis.For research the effect of the retinoic acid on the primordial germ cell development there used 12 pregnant Balb/c mice. During three day (5,5; 6,5 and 7,5), 80 mg/kg retinoic acid given via by gavage to the animals of the experimental group. At the 8.5 dpc, all embryos of the control and the experimental groups were taken to the animals who under ether inhalation anesthesia and after this they sacrificed. The primordial germ cells are stained for alkaline phosphatase and immunohistochemical detection of c-kit. The primordial germ cells alkaline phosphatase activity is strong in the experimental group than the control group. The c-kit (+) immunoreactions who showed primordial germ cell?s number are more in the experimental groups compared to the control group; furthermore the (+) reaction is seen in membrane and cytoplasmic localization of both group the control and the experimental group. There results according to deduce retinoic acid play a considerable role in the development of primordial germ cells.