Yöneylem araştırması ve istatistiğe dayalı çevresel faktörleri dikkate alan bir üretim dağıtım modeli geliştirilmesi
Development of an operations research and statistics basedproduction-distribution model that takes into account environmental factors
- Tez No: 586910
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ÇÖKELEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Teknoloji ve işletmelerin yönetim yaklaşımındaki son gelişmeler doğrultusunda, karlılık ve lojistik maliyetlerinin yanı sıra çevresel normlar, atık madde yönetimi ve geri dönüşüm hususları üretim yönetiminde önemli kriterler halini almıştır. Bu çalışma üretim, dağıtım ve çevresel hususları bütünleştiren bir doğrusal programlama modeli tasarlayarak üretim-dağıtım işlemlerinde karları artırma, lojistik maliyetleri ve çevre kirliliğini azaltmayı hedeflemektedir Farklı boyutsal birimli farklı amaçları tek bir amaç fonksiyonunda toplamak için amaç fonksiyonu katsayıları standardize edilmiş indekslere dönüştürülmüş ve boyutsal birimler yok edilmiştir. Karlar, ulaştırma maliyetleri, hava kirliliği, su kirliliği ve geri dönüşüm ile ilgili indeksler bunlara karşılık gelen karar değişkenleri ile çarpılarak ve çarpımlar toplanarak bir maksimizasyon amaç fonksiyonu geliştirilmiştir. Açılımı yapılan model örneğinde sanal bir işletmeye ait olduğu varsayılan yapay veriler kullanılmıştır. Amaç fonksiyonundaki bazı katsayıların istatistiksel regrasyonla yapay verilere dayanarak hesaplanışı gösterilmiştir. Bu çalışmada geliştirilen doğrusal programlama modeli amaç fonksiyonunu takiben kapasite, talep, kaynak, hava ve su kirliliği kısıtlarından oluşmaktadır. Modelin açılmış hali LINDO yazılımıyla çözümlenmiş ve hava kirliliği ve su kirliliği azaltım hedeflerini sağlayan optimal üretim ve dağıtım miktarları belirlenmiştir. Optimal çözümü duyarlılık analizi ve istatistiki yorumları da içeren açıklamalar takip etmektedir.
Özet (Çeviri)
In addition to the profitability and logistics costs, the environmental norms, waste material management, and recycling issues have become important criteria in production management in light of the recent developments in technology and administrative approach of corporations. This study aims at increasing the profits, reducing the logistic costs and environmental pollution in production-distribution operations by designing a linear programming model that integrates production, distribution and environmental issues. In order to bring together different objectives in different dimensional units into a single objective function, the objective function coefficients have been converted to standardized indices and dimensional units have been eliminated. A maximization objective function has been developed by multiplying the indices associated with profits, transportation costs, air pollution, water pollution and recycling by the corresponding decision variables and summing those multiplications. In the expanded model example, artificial data assumed to belong to a fictitious firm have been used. The computation of some objective function coefficients has been shown by statistical regression based on artificial data. The linear programming model developed in this study consists of an objective function followed by capacity, demand, resource, air and water pollution constraints. . The expanded model has been solved by using LINDO software and the optimal production and distribution quantities that satisfy the air and water pollution reduction goals have been determined. The optimal solution is followed by sensitivity analysis and explanations including statistical inferences.