Normal dağılımlı atama modeli (NDAM) yaklaşımı ve insan kaynakları yönetiminde bir uygulama
Normal distributed assignment model (NDAM) approach and an applying in human resources management
  1. Tez No: 309294
  2. Yazar: EVREN ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Econometrics, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yöneylem Araştırması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
İşletmenin diğer fonksiyonlarında olduğu gibi insan kaynakları yönetiminde de yöneticiler sayısal yöntemlere başvurmaktadırlar. Sıklıkla kullanılan sayısal yöntemlerden biri de doğrusal programlamanın özel bir hali olan Atama Modelidir. İnsan kaynakları Yönetiminde birçok problem Klasik Atama Modeli ile çözülebilmektedir. Bu tez çalışmasında, sıradan insan kaynakları problemlerinin dışındaki bir atama problemine farklı bir model yaklaşımı öngörülmektedir. Atama modelindeki kaynaklara ait normal dağılım özelliği gösteren bir değişkenin atama sonrasında istenen dağılım özelliklerine sahip olması için normal dağılım varsayımına dayalı Normal Dağılımlı Atama Modeli (NDAM) geliştirilmiştir. Çalışmada, NDAM yaklaşımının yapısı incelenmiş ve bir insan kaynakları problemine uygulanmıştır. Hesaplamalar ve problemin çözümü MS Excel ile Lingo 9.0 programları ile, sonuçların istatistik testleri ise SPSS 16.0 programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the human resources management the manager uses the quantitate methods as the other management functions. The one of the most used quantitate methods is assignment model that the type of the linear programing. The most problems of the human resources management can be solved by the classical assignment model. In this thesis, different modeling approach is asserted to an assignment problem that the external of the ordinary human resources problems. The Normal Distributed Assignment Model (NDAM) developed based on the normal distribution to fix the distribution of the variable of the assignment model sources that matched normal distribution. In the thesis, structure of NDAM approach is examined carefully and application of NDAM on a on a human resources problem is given. The computation datas and the solving problem is made by MS Excel and Lingo 9.0, and the statistical tests are made by SPSS 16.0 programs.