Cortex Rhamni Pyrelli ve Cortex Rhamni Thymifolii droglarının DAB 9'da yer alan Cortex Frangulae droğu ile mukayeseli olarak kalite kontrol çalışmaları
  1. Tez No: 58692
  2. Yazar: FERYAL KUTLUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İ. ERGÜN METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
95 ÖZET Bu araştırmamızda Cortex Rhamni thymifolii, Cortex Rhamni pyrelli ve Cortex Frangulae droglarının DAB 9'daki Cortex Frangulae için verilmiş olan monografiye göre mukayeseli kalite kontrol denemeleri gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Antalya (Düzlerçamı-Güveruçururnu)'da endemik olarak yetişen Rhamnus thymifolius Bornm., Antalya (Serik- Akseki otoyolu, Hacıobası mevkîi)'da yine endemik olarak yetişen Rhamnus pyrellus O. Schwarz bitkilerinden hazırladığımız Cortex Rhamni thymifolii ve Cortex Rhamni pyrelli, İstanbul (Belgrad Ormanları)'da yabani olarak yetişen Frangula alnus Miller (Syn.: Rhamnus frangula L.) bitkisinden hazırladığımız Cortex Frangulae'nin DAB 9'da belirtildiği şekilde aynı şartlar altında anatomik olarak belirleyici karakterleri tespit edilmiştir. Ayrıca DAB 9'a göre sülfat külü ve Glukofrangulin A'nın spektrofotometrik miktar tayini denemeleri ile droğun teşhis ve saflık kontrolü amacıyla yapılması istenen İTK çalışması gerçekleştirilmiştir. Anılan farmakopede istenmemiş olmasına karşın aynı farmakopede yer alan yöntemlerden yararlanılarak nem ve total kül miktar tayini de yapılmıştır. Buna ilaveten droglardaki etkili antrakinonlardan emodin, krizofanol ve fiskiyon'un miktarları yüksek basınçlı sıvı kromatografisi yöntemi ile tayin edilmiştir. Tüm araştırmaların sonucunda Cortex Frangulae'nin DAB 9 normlarına uygun sonuçlar vermesine karşın Cortex Rhamni thymifolii ve Cortex Rhamni pyrelli'nin bu normlara uymadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
-96 SUMMARY In this study, Cortex Rhamni thymifolii, Cortex Rhamni pyrelli and Cortex Frangulae's quality control determinations have been conducted according to the monography of Cortex Frangulae, given in DAB 9. In this concept Cortex Rhamni thymifolii and Cortex Rhamni pyrelli prepared from Rhamnus thymifolius Bornm., growing endemical in Antalya (Düzlerçamı-Güveruçurumu) and Rhamnus pyrellus O. Schwarz again growing endemical in Antalya (Serik-Akseki road, Hacıobası) and Cortex Frangulae prepared from Frangula alnus Miller growing wildly in İstanbul (Belgrad woods) have been anatomically investigated under the same conditions and as mentioned in DAB 9. Besides this, determination of Glucofrangulin by TLC, assays for sulfhate ash and Glucofrangulin A content of these three drugs have been carried out. Although it is not included in the monography of Cortex Frangulae, assays for humidity and total ash has been studied by using the methods mentioned in DAB 9. The content of Glukofrangulin A has been determined spectrophotometrically. Furthermore the contents of emodin, chrysophanol and physcion, important principle anthraquinones of these drugs have been quantitatively determined by high pressure liquid chromatography. As a result of all of these researches it is seen that from these three drugs only Cortex Frangulae is suitable to the standarts of DAB 9.