Sepsiste hemopoetik büyüme faktörlerinin etkinliği (Deneysel çalışma)
Effectiveness of heamopoietic growth factors in sepsis
- Tez No: 58691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. YILMAZ AKGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 21
Özet
ÖZET özellikle termal yaralanma, travma ve cerrahi girişimler sonrası, hayatı tehdit eden ciddi bir morbidite olarak ortaya çıkabilecek sepsis, çoğu zaman geleneksel tedavilere cevap vermeyerek mortalite ile sonuçlanır. Bu nedenle, yeni tedavi metodlan arayışı sürecinde immunomodülatör ajanlar gündeme gelmiştir. Bu deneysel çalışmada 54 adet Sprague-Dawley cinsi rat üzerinde intraabdominal sepsis oluşturularak immunomodülatör ajanlardan G-CSF ve GM-CSF gibi hemapoietik büyüme faktörlerinin tedavideki yeri ve makrofaj fagositik aktivitesi üzerine olan etkinliği araştınldı. Sonuç olarak, G-CSF verilen ratlarda periferik kanda nötrofılik lökositoz gelişti. Buna karşın, peritoneal ve âlveölâr makröfajlâriri fagositik aktiviteleriride bir değişim olmadı. GM-CSF ise sepsiste makrofajlann fagositik "aktivitesi üzerine positif etki gösterip lökosit sayısını değiştirmeksizin periferik kanda nötrofıli, monositoz ve lenfopeniye yol açtı. G-CSF, GM-CSF ve kontrol grubunda 7. günde sağkalım oranı sırasıyla % 71.4, % 28.5 ve % 42.8 bulundu. G-CSF ortalama yaşam suresini uzatırken, GM-CSF'nin istatistiksel olarak anlamlı olmasa da azalttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Sepsis continues to be a critical morbidity that threatens life especially after trauma, thermal injury and major surgical procedures. Generally, there is no response to the conventional theraphies, so mortality rate is high as % 50. Therefore some researchers have advocated immunomodulatory drugs in the treatment of overwhelming sepsis. By this experimental study, consist of 54 Sprague-Dawley rats, we tried to observe the effectiveness of haemopoietic growth factors such as G-CSF and GM-CSF in treatment of sepsis and see if they have any effects on phagocytic activity of macrophages when are administered after establishment of sepsis. As a result, we saw that G-CSF has no effect on the phagocytic activity of macrophages, while increases the survival by enhancing the count and probably the function of neutrophils. GM-CSF fails to increase, while effects the phagocytic activities of macrophages positively and enhances the peripheral neutrophil and monosit counts without changing the total number of leukocytes. The seventh day survival rates in control, G-CSF, GM-CSF groups were as; 42.8 %, 71.4 %, 28.5 % respectively.