Kulüp sigortası (P&I) çerçevesinde eşyanın zıyaı veya hasarı halinde teminatın kapsamı
P&I Club insurance coverage in case of loss / damage of cargo
  1. Tez No: 586938
  2. Yazar: GÖKTUĞ BURUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Kulüp sigortası, tekne sigortası teminatının dışında kalan, üye donatanın üçüncü şahıslara karşı doğan sorumluluk ve masraflarını, karşılıklı sigorta ilkeleri gereğince sigortaladığı bir deniz sigorta sözleşmesi türü olarak tanımlanmaktadır. Denizcilik sektörü açısından oldukça önem arz eden bu sigorta türü, gemi maliklerini teminat altına alması nedeniyle dünya çapında çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sigorta kapsamında sağlanan teminatın boyutları göz önüne alındığında da hem dünya hem de ülkemiz açısından kulüp sigortasının oldukça önemli olduğu açıkça görülmektedir. Kulüp sigortası çerçevesinde eşyanın zıyaa veya hasara uğramasına ilişkin hâller ise kulüplerin yıllık raporları incelendiğinde en sıklıkla karşılaşılan ve meblağ bakımından oldukça yüksek rakamlara ulaşan kulüp sigortası teminatı kapsamındaki durumlardır. Bu yüzden, tezde kulüp sigortası çerçevesinde eşyanın zıyaı veya hasarı halinde teminatın kapsamının belirlenmesi konusu incelenmiştir. Ayrıca, üyenin taşıma sözleşmesinden kaynaklanan sorumluluğunun yanı sıra çatma, müşterek avarya ve kurtarma neticesinde ortaya çıkan eşyaya ilişkin sorumluklar halinde teminatın kapsamının nasıl olacağı açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
“P&I Club Insurance”(Protection and Indemnity Club Insurance) is a marine insurance which provides cover to shipowners for third-party liabilities encountered in the commercial operation of entered vessels. P&I Club Insurance is designed to complement a vessel's hull and machinery insurance and related covers. This type of insurance, which is of great importance for the maritime sector, is widely used worldwide as an insurance that provides cover for shipowners. Considering the size of the cover provided under the club insurance, it is clear that club insurance is very important for both the world and our country. The liabilities related to loss or damage of Cargo in case of P&I Club Insurance are the most frequently encountered circumstances and it is the highest amount figures encountered in the P&I Clubs' annual reports. Hence, the subject of“P&I Club Insurance Coverage in case of loss or damage of Cargo”is examined in master thesis. In addition to the responsibility of the member arising from the contract of carriage, it is explained how the scope of the cover is in case of the responsibilities related to Cargo from the collision, general average and salvage.