Japon balık (Carassius auratus, l.1758)'larında yeme ilave edilen probiyotik (Lactococcus lactis subsp. cremoris) ve prebiyotik (Mannanoligosaccharide)'in büyüme performansı ve aeromonas hydrophila'ya karşı hastalık direnci üzerine etkisi
Effect of dietary probiotic (Lactococcus lactis subsp. cremoris) and prebiotic (Mannanoligosaccharide) on growth performance and disease resistance against aeromonas hydrophila in gold fish (Carassius auratus, l.1758)
- Tez No: 586967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Akvaryum balıklarındaki bakteriyel hastalıklar ciddi ekonomik kayıplara neden olan önemli bir sorundur. Aeromonas hydrophila, Hareketli Aeromonas Septisemi'ye (MAS) sebep olan ana etkendir. Bu çalışmada, japon balıklarının yemlerine probiyotik (Lactococcus lactis subsp. cremoris, LAB), prebiyotik (mannanoligosakarit, MOS) ve simbiyotik (Lactococcus lactis subsp. cremoris ve MOS) ilavesinin büyüme ve A. hydrophila'ya karşı hastalık direnci üzerindeki etkilerini incelemek için bir beslenme çalışması yapılmıştır. Bunun için, japon balıkları (ortalama ağırlığı 4.32 gr ± 0.68) 2 paralel olarak 8 ayrı akvaryuma yerleştirilmiştir. Beslemede kullanılacak yemler, probiyotik (108 kob/g, LAB), prebiyotik (2 g/kg MOS), simbiyotik (108 kob/g LAB + 2 g/kg MOS) ve kontrol grubu (yem katkısı yapılmamış) içerecek şekilde hazırlanmıştır. Deney 8 hafta boyunca akvaryumlarda (70x30x40 cm) yürütülmüştür. 8 haftalık beslemeden sonra, balıklar LD50 dozunda (2,75x104 kob/ml) A.hydrophila ile enfekte edilmiştir. Ölümler 15 gün boyunca takip edilmiş ve hayatta kalma değerleri hesaplanmıştır. Çalışmamız sonucunda, prebiyotik ve probiyotiğin tek başına veya simbiyotik olarak kullanımının büyüme parametrelerini (final ağırlık, spesifik büyüme hızı ve ağırlık artışı) etkilemediği görülmüştür. Probiyotik (Lactococcus lactis subsp. cremoris) ilaveli yemlerle beslenen balıklarda, A.hidrophila'ya karşı koruma sağlanmamıştır. Bununla birlikte, prebiyotik (mannanoligosakarit, MOS) ve simbiyotik (LAB + MOS) ile beslenen gruplarda kontrol grubu balıklarına kıyasla, ölüm oranlarında önemli bir azalma kaydedilmiştir. Prebiyotik ve simbiyotik ilaveli yemlerle beslenen balıklarda RPS değeri 50% olarak hesaplanmıştır. Bu sonuçlar, japon balıklarında Aeromonas hydrophila enfeksiyonuna karşı direnci arttırmak için prebiyotik (MOS) yada simbiyotik (Lactococcus lactis subsp. cremoris ve MOS)'in kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bacterial diseases in aquarium fish are an important problem that causes serious economic losses. Aeromonas hydrophila is the causative agent of Motile Aeromonas Septicemia (MAS). In this study, a feeding experiment was conducted to examine the effects of dietary administration of probiotic (Lactococcus lactis subsp. cremoris, LAB), prebiotic (mannanoligosaccharide, MOS) and symbiotic (Lactococcus lactis subsp. cremoris and MOS) on growth performance and disease resistance of gold fish, Carassius auratus (mean initial body weight 4,32 g ± 0.68). Eight experimental diets were prepared to contain probiotic (108 cfu g−1 LAB), prebiotic (2 g kg-1 MOS), symbiotic (108 cfu g−1 LAB+ 2 g kg-1 MOS) and control (untreated). The experiment was conducted in 8 aquariums (70x30x40 cm) for 8 weeks. At the beginning of the experiment, 40 gold fish were stocked into each aquarium. After 8 weeks of feding, the fish were challenged intraperitoneally with Aeromonas hydrophila at LD50 dose (2,75.104 cfu ml-1). Mortality were recorded over 15 days and relative percentage of survival values calculated based on mortalities. As a result of this stuy, the addition of single or combined supplementation of prebiotic and probiotic to diets did not effect on the growth parameters (final weight, specific growth rate and weight gain). The fish fed with probiotic (Lactococcus lactis subsp. cremoris) supplemented diets did not improve protection against A.hydrophila. However, there were a singnificant decrease in fish fed with prebiotic (mannanoligosaccharide, MOS) and symbiotic (LAB+MOS) in mortality from A.hydrophila compared to control fish. RPS values were calculated as 50% in fish fed with prebiotic and symbiotic groups. These results suggest that prebiotic (MOS) or symbiotic application (Lactococcus lactis subsp. cremoris and MOS) can be used to increase resistance to Aeromonas hydrophila infection in gold fish.