Otizmli çocuğa sahip anneler ile sağlıklı çocuğa sahip annelerin benlik saygısı açısından karşılaştırılması
Comparison of mothers with children with autism and mothers with healthy children in terms of self-esteem
  1. Tez No: 586966
  2. Yazar: YUSUF ZOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK AYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, otizmli çocuğa sahip anneler ile sağlıklı çocuğa sahip annelerin benlik saygısını karşılaştırmak ve literatüre katkıda bulunmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kocaeli ilinin Gebze ilçesinde yer alan özel eğitim merkezinde öğrenim gören 40 otizmli tanısı almış çocuk annesi ve 40 sağlıklı çocuk annesi olmak üzere toplam 80 kişi oluşmaktadır. Araştırmada Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve araştırmacı tarafından belirlenen Sosyodemografik Veri Formu kullanılmıştır. Bu araştırma 'tarama modeli' olarak tasarlanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen verilerin normal dağılımdan gelip gelmediğini belirlemek için Shapiro-Wilk normal dağılım analizi yapılmış olup verilerin dağılımın normal dağılımdan gelmediği belirlenmiş bu nedenle parametrik olmayan analizlerin kullanılmasına karar verilmiştir. Araştırma sonucunda; araştırmaya katılanların benlik saygısı ölçeğine ait görüşlerinin otizm tanılı çocuğa sahip olma ya da normal gelişim gösteren çocuğa sahip olma değişkenine göre farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olup olmamasını test etmek için yapılan analiz sonucuna göre, benlik saygısı alt boyutlarından kendilik kavramının sürekliliği düzeyi algılarının otizm veya sağlıklı olma durumu değişkenine göre farklılığı istatistiksel olarak %95 güven seviyesinde anlamlı olduğu belirlenmiştir. Sağlık durumu sağlıklı olanların kendilik kavramı süreklilik düzeyleri otizmli olanlara göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Ölçeğin diğer alt boyut puanlarının otizm tanılı çocuğa sahip olan annelerle normal gelişim gösteren anneler için farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the self-esteem of mothers with autistic children and mothers with healthy children and to contribute to the literature. The sample of the study consists of 80 mothers of 40 children with autism and 40 mothers of healthy children studying at a special education center in Gebze, Kocaeli. Rosenberg Self-Esteem Scale and Sociodemographic Data Form determined by the researcher were used in the study. This research was designed as a screening model. The data obtained from the study were analyzed with SPSS 22.0 program. Shapiro-Wilk normal distribution analysis was conducted in order to determine whether the data obtained from the study came from the normal distribution and it was determined that the data did not come from the normal distribution, so it was decided to use non-parametric analyzes. As a result of the research; According to the results of the analysis conducted to test whether the differences of the participants' views on the self-esteem scale were statistically significant according to the variable of having a child with autism or having a child with normal development; Differences in self-concept or self-concept perceptions were statistically significant at 95% confidence level. Self-concept continuity levels of those with healthy health status were higher than those with autism. Other subscale scores of the scale did not differ between mothers with autism and mothers with normal development.