Çocuk hastaların hastaneye ilişkin korkuları ve korkuyu etkileyen etmenlerin incelenmesi
- Tez No: 58697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜMRÜT BAŞBAKKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Hemşirelik, Hospitals, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
121 ÖZET Bu araştırma, hastaneye ilk kez yatan çocukların hastane korkularını belirlemek, bunları etkileyen etmenleri saptamak, hastaneye anneli veya annesiz olarak yatmanın hastane korkularında etkili olup olmadığını incelemek, sosyo demografik özelliklerin hastane korkusunda etkililik derecelerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Sosyal Sigortalar Kurumu Çocuk Hastanesi Dahiliye ve İntaniye Servislerine 1996 Ekim ile 1997 Şubat aylan arasında, Behçet Uz Çocuk Hastanesi büyük çocuk ve intaniye servislerine 1996 Ekim ile 1997 Mart aylan arasında 7-12 yaş grubundan ilk kez yatan 100' er çocuk olmak üzere toplam 200 örneklem üzerinde yapılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak; sosyo demografik özellikler ve tıbbi işlem korku ölçeğini içeren anket formu karşılıklı som cevap şeklinde uygulanmıştır. Hastanelere ilk kez yatan çocuklara, hastaneye yatışının ikinci günü anket formu uygulanmıştır. Çocukların ailesel özelliklerde yanıtlayamadığı somlar ailesine ulaşılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik,“ki-kare önemlilik testi”, varyans analizi ve t testi kullanılmıştır. Araştınna sonuçlarına göre; Hastanelere yatan çocukların iğne yapılmasından, parmağından kan alınmasından, doktorun ağzına abesland koymasından, ameliyat olmaktan,122 hastanede öleceğinden, parmağından kan alındığını görmekten korkma durumları ile yattıkları hastaneler arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Hastanelere annesi ile birlikte ve annesiz olarak yatan çocukların korku puan ortalamaları arasında belirgin farklılık görülmediği saptanmıştır. Çocuğun yaşı, cinsiyeti, doğum sırası, anne yaşı, anne eğitim düzeyi, anne mesleği, oturdukları yer, gelir düzeyleri, önceden hastane deneyimi, kardeşinin hastane deneyimleri, çocuğun korkusundaki etkileri incelenmiştir. Annesi ile yatan çocuklarda, kardeş sayısı ile toplam korku puan ortalamaları arasında belirgin farklılık görülmüştür. Araştırmanın sonucunda hemşirelerin hastaneye yatacak çocuklara ve ailelerine önceden eğitim vermeleri, çocukların hastaneye kabul işlemlerinin kolaylaştırılması, hastane rutinleri ve ziyaretler hakkında çocuklara ve ailelere bilgi verilmesi, çocuğa uygulanacak işlemlerden önce açıklayıcı bilgi verilmesi, sora sormasına fırsat tanınması, çocuk kliniklerinde çocuğun oyunla meşgul olarak rahatlayabileceği oyun odalarının bulunması, çocukların anneleri ile birlikte hastaneye kabul edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY This research is done with the aim of designating the fears of the children who have been in hospital for first time, determining the factors of these, examining the affects of being in hospital with mother or not with mother on hospital fears in detail, determining the effective degrees on hospital fear of socio demographic characteristics. The research is done in the contagious and internal diseases services of Social Insurances Association Child Hospital between October 1996 and February 1997, and in the old child and contagious diseases services of Behçet Uz Child Hospital between October 1996 and March 1997 on total 200 subjects of a hundred children for each one in 7-12 age group being in hospital for first time. In the research a poll form which consists socia dermographic characteristics and medicine operation fear criterion has put into practice in the style of mutual question answer. The poll form has put into practice to the children who have ben in hospital for first time in the second day of being in hospital. The questions which children couldn't answer because of the family properties are collected by reaching to their families. In the evaluation of datums percentage, ki-square importance test, variation analysis, and t test has put into practice. For research results;124 An expressive relation has founded between inject, taking blood from the finger, placing abesland into the mouth by a doctor, being operated on, dying in hospital, seeing taking blood from the finger fears of the children who have been in hospital for first time and the hospitals they have been in. It has determined that there isn't a clear difference between the fear points of children who has been in hospital with their mothers and the children not with their mothers. The affects of child's age, sexuality, the sequence of birth, mother's age, education degree of mother, mother's job, the place which they live in, their income level, the experimentation of hospital before, brother or sister's hospital experimentations on child's fear has examined. A clear difference has been recognized between the numbers of the brothers and sisters and total fear point averages of the children who have been in hospital for their mothers. In the result of the research it has suggested nurse to educate the children and their families before being in hospital, make children's hospital acceptance procedure easier, give information to children and their families about the rutins of hospital and visits, give explanatory information before the procedures which will use on child, giving opportunity for questioning, existence of game rooms in child clinics to make feel better children with playing games, accept children to hospital with their mothers.