İzmir hastanelerinde fenilketonüri tarama proğramının işleyişini etkileyen etmenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 58696
  2. Yazar: EMİNE ÖZDİREK (KANDİL)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ EREFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
145 ÖZET Bu araştırma İzmir'de doğum hizmeti veren hastanelerde çalışan hemşirelerin FKÜ Tarama Programına ilişkin bilgi ve uygulamalarının değerlendirilmesi, yeniden taramaya yönelik danışmanlık düzeyinin saptanması ve yeni doğanların hastanede kalış sürelerinin FKÜ taramasına uygunluğunun gözden geçirilmesi amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesttsel olarak düzenlenen araştırma 1 Ekim-14 Kasım 1996 tarihleri arasında doğum sayısı en yüksek olan dört hastanede yürütülmüştür. Bu kurumlarda taramadan sorumlu 27 hemşire, bu dönemde doğan 402 bebek ve anneleri araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Çalışma verileri hemşire ve annelere uygulanan ayrı anketler ve hastane kayıtlarının incelenmesiyle elde edilmiştir. Hemşirelerin bilgi ve uygulamaları değerlendirildiğinde; tamamının yenidoğanlarda FKÜ taranmasının gerekliliğine inandığım belirtmesine rağmen, bebeklerin ancak % 69.9'undan kan örneği alındığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
147 SUMMARY This study is designed to evaluate the knowledge and practice of nurses, working in hospitals providing maternity and delivery services, on PKU Screening Program; to assess the level of counselling on rescreening and to review the adequacy of hospitalization period of newborn as a criterion of PKU screening time. This is an descriptive and cross-sectional study and undergone at four hospitals which have the highest numbers of delivery, during l-October/14-November/1996. Twenty-seven nurses responsible for PKU screening and 402 mothers who have given birth during the defined period, in these hospitals, constituted the sample group. Data were collected by seperate questionnaire administered to mothers and nurses and by reviewing hospital records. Evaluation of knowledge and practice of nurses has shown that, despite almost all the nurses have believed the necessity of screening newborns for PKU, only 69.9% of newborns were screened. Screening percentage of newborns has shown difference among hospitals. All of the nurses stated that, they gave counselling to families on screening, but l/3rf of the mothers, whose babies have been screened, were not aware of the screening program. Although almost all the nurses were aware of importance of rescreening and stated that they warn families to apply to Health Center for rescreening, less than half of the mothers (45.8%) determined to have taken counselling on rescreening. All mothers whome given took counselling, could describe exact rescreening time and institution. Tasks and working hours of nurses in PKU Screening Program has shown differences among hospitals. Troubles and misses are observed in hospitals where working hours of screening nurses are limited with 8 hours a day. Besides this, 2 of 4 hospitals have not been giving Rescreening Dispatch Cards at discharge to families of newborns. Knowledge on PKU Screening Program of mothers delivered in hospitals were evaluated. Awereness of mothers on screening and on warnings about rescreening, didn't148 show difference according to education level, job, settlement area but showed significant difference according to have taken FKU counselling during their antenatal care. Only 24.8% of mothers were given counselling on PKU screening during the antenatal care. Almost all of these mothers (97%) declared to have obtained information from nurses. The greatest cause of false negative test results is undoubtedly testing while baby is too young. In the study 85.8% of newborns were determined to have been discharged within 3 days of birth. Considering early discharge after birth as a common practice, the role of hospitals in PKU Screening Program requires to be evaluated. For a comprehensive and effective PKU Screening Program; a common protocol should be prepared in order to standardize hospital practice; all health staff of maternity hospitals should be integrated into program; soon after employment, health staff should participate in-service training programs; moreover, routine maternal and child health programs should be taught during under-graduate programs; roles of hospitals in PKU Screening Program should be reviewed; counselling on PKU screening should an integral part of antenatal care; as being responsible to carry out rescreening test procedure and follow-up, Primary Health Care System should be strengthened and finally an institution-, province- and nation-wide Management Information System should be established.