Hemşirelerin COVID-19 salgını korkuları ve merhamet yorgunluklarının incelenmesi
Examination of nurses' fears of the COVID-19 outbreak and their compassion fatigue
  1. Tez No: 793831
  2. Yazar: VUSLAT UZUNYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma Covid-19 hastalarına bakım veren hemşirelerin merhamet yorgunluklarını, Covid-19 korku düzeylerini ve aralarındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı türdeki araştırma Temmuz - Aralık 2021 tarihleri arasında, İstanbul' da bir Şehir Hastanesi'nde Pandemi döneminde aktif çalışan 217 hemşire örneklem ile yürütüldü. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Covid-19 Korkusu Ölçeği ve Merhamet Yorgunluğu-Kısa Ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerinin değerlendirilmesinde IBM SPSS Statistics 22 istatistik paket programından yararlanıldı. Etik kurul onayı, kurum izni ve ölçek sahiplerinden izin alındı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Kolmogorov-Smirnov testi, Mann-Whitney U testi Kruskal-Wallis testi ve Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Hemşirelerin %82.5'inin Covid-19 hastalığına yakalanan yakını olduğu; %32.3'ünün Covid-19 hastalığı kaynaklı bir kayıp yaşadığı görüldü. Hemşirelerin %84.3'ünün Covid-19 pozitif hastalarla empati kurduğu ve %79.3'ünün pandemide hastanın çektiği acıdan etkilediği saptandı. Kadın hemşirelerin erkek hemşirelere göre, gündüz çalışan hemşirelerin vardiya / sürekli gece çalışan hemşirelere göre, Covid-19 korkusu daha yüksek olduğu saptandı. Yaşı 36 ve üstü hemşirelerin, çocuk sayısı iki olan hemşirelerin, çalışma yılı 10 yıl üstü olan hemşirlerin, diğerlerine göre merhamet yorgunluğu daha düşük olduğu belirlendi. Araştırma sonucunda hemşirelerin Covid-19 korkusu ve merhamet yorgunluğu puanlarının orta düzeyde olduğu; hemşirelerin Covid-19 korkularının yaş ve çalışma yılına bağlı olarak değişmediği, merhamet yorgunluklarının ise etkilendiği; merhamet yorgunluğu yaşama ile Covid-19 korkuları arasında anlamlı pozitif ilişki olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
The research was carried out to examine the compassion fatigue of nurses who care for Covid-19 patients, their Covid-19 fear levels and the relationship between them. The descriptive study was conducted with a sample of 217 nurses who were actively working during the Pandemic period in a City Hospital in Istanbul between July and December 2021. Data were collected using the Personal Information Form, the Covid-19 Fear Scale, and the Compassion Fatigue-Short Scale. IBM SPSS Statistics 22 statistical package program was used to evaluate the data. Ethics committee approval, institutional permission and permission from the scale owners were obtained. Descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data. It was seen that 82.5% of the nurses had a relative with Covid-19 disease and 32.3% of them suffered a loss due to Covid-19 disease. It was determined that 84.3% of the nurses empathized with Covid-19 positive patients and 79.3% were affected by the patient's pain during the pandemic. It was determined that female nurses had a higher fear of Covid-19 compared to male nurses and daytime nurses had a higher fear of Covid-19 compared to shift / continuous night nurses. It was determined that nurses aged 36 and over, nurses with two children, and nurses with a working year of more than 10 years had lower compassion fatigue than the others. As a result of the research, it was determined that the Covid-19 fear and compassion fatigue scores of the nurses were moderate and the Covid-19 fears of the nurses did not change depending on age and working year. In addition, it was determined that nurses' compassion fatigue was affected and there was a significant positive relationship between experiencing compassion fatigue and fears of Covid-19.