Total parenteral beslenen çocuklarda standart hemşirelik bakım modelinin bakım kalitesine etkisi
A Study on determination the impact of standards of nursing care on quality of care in children who received total parenteral nutrition
  1. Tez No: 108310
  2. Yazar: NESRİN ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MÜNEVVER KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu araştırma, Total Parenteral Beslenen çocuklara verilen Standart Hemşirelik Bakım Modelinin, bakım kalitesine olan etkisini incelemek amacı ile deneysel olarak yapılmıştır. 15 Kasım 2000 - 25 Kasım 2001 tarihleri arasında, Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Yoğun Bakım Ünitesinde Total Parenteral Beslenen 1-18 yaş grubuna giren 18 çocuk (9 çalışma, 9 kontrol grubu) araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak, çocukların sosyo- demografik özelliklerini saptamak amacı ile“Total Parenteral Beslenme Uygulanan Hasta Çocuklara Yönelik Bilgi Formu”, araştırmacı tarafından geliştirilen“Standart Hemşirelik Bakım Formu”ve sonuç kriterlerine ulaşma durumlarını saptamak amacı ile“Sonuç Kriterlerini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Sonuç kriterlerini değerlendirme ölçeğinde 7 hemşirelik tanısı (1. Enfeksiyon Gelişme Olasılığı, 2. Komplikasyon Gelişme Riski, 3. Fiziksel Hareket Kısıtlılığı, 4. Kişisel/Öz Bakımda Yetersizlik, 5. Oral Müköz Membranlann Bütünlüğünde Bozulma Olasılığı, 6. Çocukta ve Ailede Anksiyete, Başetmede Yetersizlik, 7. Bilgi Eksikliği) ve bu tanıların çözümlendiğini gösteren sonuç kriterleri yer almıştır. Sonuç Kriterlerini Değerlendirme Ölçeğinin içerik geçerliliği için Kendal Uyuşum Katsayısı (W) Korelasyon Testi (Kendall Coefficient Of Concordance) uygulanmıştır. Çalışma grubuna standart hemşirelik bakımı verilmiş, kontrol grubu ise rutin servis bakımı almıştır. Elde edilen veriler sayı ve yüzdelik, Ki-Kare (x2), Fisher Kesin ve Student-t testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada yapılan analizler sonucunda, çalışma grubu çocuklar ortalama 11.22 ± 5.81 yaşında iken, kontrol grubu çocuklar ise ortalama 5.67 ±4.80 yaşındadır. Araştırmaya alman çocukların tanıtıcı özelliklerinin dağılımları açısından çalışma ve kontrol grubu arasında yaş ortalaması dışında fark olmadığı saptanmıştır. Çalışma ve kontrol grubu çocuklarda komplikasyon gelişme durumu açısından, yapılan analizde, iki grup arasında istatistiksel olarak fark bulunmamıştır (p>0.05). Çalışma ve kontrol grubu çocukların tüm hemşirelik tanılarının sonuç kriterlerine ulaşma durumları açısından 7. Hemşirelik Tanısının 7., 8., 9. ve 12. sonuç kriterlerine ulaşma durumunda anlamlı bir fark bulunmuş (p0.05). 109Sonuç kriterlerine ulaşma durumları toplam puan ortalamalarının, tüm hemşirelik tanılarına göre dağılımında; her iki grupta da 6. ve 7.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was designed experimentally to evaluate the effect of the Standard Nursing Care Applied to the children who received Total Parenteral Nutrition (TPN) on the quality of the care. 18 children of which 9 belong to case group and the others belong to the control group, who fed by Total Parenteral Nutrition (TPN) in the intensive care unit of the pediatric surgery department of Ege University Hospital between 15th November 2001 and 25th November 2001 were the cases of present study. Three different data collection tools have been used to collect the data :“Data collection form for the sick children who received TPN”to determine the demographic properties of the children,“”Standard Nursery Care Form“ that designed by the researcher and ”Evaluation scale of the result criteria " to determine how much reached to the result criteria. In the latter scale, 7 different nursery diagnosis and result criteria that show that these diagnosis have been resolved were present : (1) Probability of developing infection (2) Complication risk, (3) Physical movement limitation (4) Insufficiency of individual/self care (5) Disruption probability of membrane continuity (6) Anxiety in the child and the family (7) Knowledge insufficiency. Kendall coefficient of Concordance (W) correlation test was applied to determine the content validity of the Evaluation Scale of the Result Criteria. The cases were received standard nursery care while the control group was received routine service care. The results were evaluated by the number and percent ratios, Chi-square, Fisher and Student-t tests. According to the ultimate analysis, the mean age of the children of the case group was 11.22±5.81 whereas the mean age of the control group was 5.67±4.80. No descriptive factor expect the mean age was detected to be different between the groups. In the final analysis, complication rates were not seen to be statistically meaningful between groups (P>0.05).