İlköğretim öğrencilerinin tüketici eğitimine yönelik bilgi ve tutum düzeyleri
The secondary school children's levels of knowledge and attitude towards consumer education
- Tez No: 159627
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMİL NAZİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ev Ekonomisi, Eğitim ve Öğretim, Home Economics, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Ekonomisi ve Beslenme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
ÖZET Bu araştırma, Ankara ilinin farklı sosyo-ekonomik bölgelerinde, ilköğretim 6., 7., 8. sınıflarda okuyan 12-14 yaşlan arasındaki öğrencilerin tüketici eğitimi konularına ilişkin bilgi ve tutumlarına, bu konuda aldıkları eğitimin etkisini saptamak amacıyla planlanıp yürütülmüştür. İki farklı sosyo-ekonomik düzeydeki ilköğretim okulunda okuyan 240 öğrenciden 120 kişilik deney grubuna 4 üniteyi kapsayan tüketici eğitimi 1 ay süreyle uygulanmıştır. Araştırmacı tarafindan geliştirilen bilgi testi ve tutum ölçeği, eğitimden önce ve sonra deney ve kontrol gruplarına uygulanmıştır. Son test bilgi ve tutum puanlarına göre eğitimin etkisi bağımsız değişkenlere (sosyo ekonomik düzey, cinsiyet, yaş, ebeveynlerin eğitim ve çalışma durumu, aile geliri ve harçlık) bağlı olarak ölçülmüş ve tartışılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre; öğrencilerin %52.5'i erkek, %47.5'i kız olmak üzere toplam 240 kişidir. Yüksek sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin babalarının %66.6'sı, annelerinin %42.5'i yüksek öğrenim; düşük sosyo-ekonomik düzeydeki öğrencilerin babalarının %41.3'ü, annelerinin %72.5'i ilkokul ve daha düşük öğrenim düzeyindedir (p0.05). Eğitim verildikten sonra toplam tutum ölçeğinden elde edilen verilerine göre, tüketici eğitimi alan (p0.05). Yapılan çalışma ile teknolojinin hızla geliştiği çağımızda üreticiler tarafından önemli bir pazar olarak görülen gençlere örgün eğitim kurumlan tarafından tüketici eğitimi verilmesinin gerekliliği açığa çıkarılmış ve ilköğretim çağı öğrencileri için örnek bir“Tüketici Eğitimi Modülü”geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study is planned and executed in different socio-economical regions of Ankara, over the students at the ages 12-14 educating in the 6th, 7th and 8th classes of primary education relevant to their knowledge and attitudes towards consumer education in order to determine the effect of the education received in this subject Of 240 students educating at the primary school in two different socio-economical level, a consumer education covering 4 units consisting an experiment group with 120 students was implemented for a period of one month. The knowledge test and attitude scale developed by the researcher was implemented over the experiment and control groups before and after the education. According to the final test points of knowledge and attitude, the effect of education was measured and discussed in connection with the independent variables (socio-economical level, sex, age, parental education and employment status, family income and pocket-money). According to the findings of the study; the total of the students is 240, 52,5% boy; 47,5% girl.