Göğüs hastalıkları servislerinde çalışan sağlık personelinin çalışma yaşantıları boyunca tüberküloz hastalığına yakalanma oranlarının ve bunu etkileyen etmenlerin incelenmesi
  1. Tez No: 58701
  2. Yazar: BEHTİYE DİNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER KARADAKOVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Hastaneler, Endocrinology and Metabolic Diseases, Hospitals
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Araştırma, erken tanı ve korunmanın çok önemli olduğu uzun yıllardır dünyada ölümcül hastalıklardan biri olarak bilinen tüberkülozun, tüberkülozlu hastaya bakım veren sağlık personelinde görülme oranı ve bunu etkileyen etmenleri incelemek amacı ile tanımlayıcı bir çalışma olarak planlamıştır. Araştırma, 1.6.1996- 30.7.1996 tarihleri arasında İzmir ilinde bulunan 4 hastahane, 2 dispanserde yürütülmüştür. 6 sağlık kurumunun göğüs hastalıkları bölümünde 1996 yılı içerisinde halen çalışmakta olan 482 sağlık personeli evreni oluşturmuş bu evrenden herhangi bir örnekleme gidilmeden sağlık personelinin tümü araştırma kapsamına alınmıştır. Ancak ulaşılabilen 330 sağlık personeli örneklemi oluşturmuştur. Sağlık personeline 41 sorudan oluşan bir anket formu uygulanmıştır (EK-I). Anketler sağlık personelinin sosyo-demografik özelliklerini, tüberküloza ilişkin hastalık ve tedavi durumlarını, hizmet içi eğitim alma ve isteme durumlarını ve beklentilerini içeren sorulardan oluşmuştur. Araştırmada veriler, sayı ve yüzde dağılımları x analizi ve Fisher ki kare kesin testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular değerlendirildiğinde sağlık personelinin tüberküloz hastalığına ilişkin bilgi düzeylerinin yetersiz olduğu, yeterli koruma önlemlerini almadıkları, kurumların da konunun bilincinde olmadıkları ve koruma yöntemlerini uygulamadıkları saptanmıştır. Sağlık personelinin konunun bilincinde olmadığı duyarsız davrandığı tespit edilmiştir. Sağlık personeli kurumlarından fazla bir beklentileri olmadığını belirtmişlerdir. 49
Özet (Çeviri)
SUMMARY The research has been planned as a training which includes the aim of investigation the advanced diagnosis of tuberculosis which is known a mortal disease all over the world for long years and this disease's apperance rate within the health staff who care of the tuberculosis patients and the factors which have effected this. This resaerch is enforcement in 4 hospitals and 2 dispensaries in îzmin between the date of 1.6,1996 and 30.7.1996. In 1996, in the chest department of the health institutions, 482 persons of health staff who are still working, have been handled and all they are included in research without any set an example. But just 330 persons of health staff whom have been reached, have set an example. An inquiry form which has 41 pieces of questions has been apllied the questions of the socio-demographic spesifications of health staff; disease and treatment of tuberculosis, the expertaoons and require of training. All the datas are evaluated by using me number, percent rate x2 analysis and Fisher square certain test When the findings have been evaluted, it has been noticed that the health staff's informations about the tuberculosis disease are not enough and they didn't take the necessary precautions and the institutions are unaware about this matter and they haven't take the necessary protective precautions. Also it is determined that the health staff is unaware about mis subject and they behave insensitive. Health staff has indicated mat they have not much expectation about this subject. 49