Semantik ve Kur'ân'da kadın-hars benzetmesi
- Tez No: 587032
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM HAKKI İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Semantik (anlambilim) konusunun ne olduğu, İslâmî ilimlerdeki karşılığı ile semantik-Kur'ân ilintisi ve semantiğin, kurucu metin olan Kur'ân çalışmalarında istifade ve istihdamının imkân ve sınırlarının ortaya konması yönünde değiniler içeren çalışmada, zaman zaman eleştiri ve tekliflere yer verilmiştir. Bu bağlamda Kur'ân'ın el-Bakara 223. ayetindeki hars kelimesinin semantik analizi sonucu, bu ayette kadının ontolojik tanımlamasının yapılmadığı, sadece o günlerde o coğrafyada olan olaylara dair sosyolojik bir durum tespitinde bulunulduğu ve soru ve sorun yönündeki birtakım ihtiyaçlara cevap niteliğinde olduğu görüşüne ulaşılmıştır. Ayetin klasik ve modern dönem tefsirlerinden alıntılarına yorumlar eşliğinde yer verilen çalışmada, hars-kadın ilintisinin; dünya ve insanlık tarihindeki yeri ile algılamalarına/kavram dünyasına konu çerçevesinde değinilmiştir. Ayrıca kelimenin metafor oluşundan yola çıkılarak inceleme yapılmış, teşbihin vech-i şebehi (benzetmedeki ortak nokta) bağlamında, ayetin bu benzetme ile kadının değil erkeğin öncelikli görev ve yükümlülüğe sahip olduğuna işaret edildiği değerlendirilmiştir. Zaman zaman negatif alınmalara konu olan, pejoratif anlam ve duygu yüklü olduğu düşünülen“kadının tarlaya benzetilmesi konusu”, mukabil pozitif alınma yapılarak, hakaret değil iltifat içerdiği şeklinde bir sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work in which the relationship between Semantic and Qur'an has been examined, there are some critics and recommendations as well. In this context, as a result of semantic analysis of the word“hars”in verse 223 of the al-Bakara, it is believed that in this verse, the woman is not defined ontological but it was determined that it was a response to a number of questions and problems in those times in that geography and it was just a sociological assessment regarding to the events that occurred. In the study, which includes quotations from classical and modern exegesis of the verse, the place and interpretation of the relationship between Hars and women in history are discussed within the framework of the subject. Also, due to the fact that the word is a metaphor, in the context of“vech-i şebehi”– which means common point in the metaphor–, it is evaluated that this analogy of the verse indicates that the man has priority duties and obligations rather than the woman. The discussion about the verse where the woman is likened to the field caused resentment time to time since the verse has thought to be pejorative and filled with emotion, however, it was concluded that it contained compliments and not insults.