Yenilenebilir enerji tüketimi, CO2 emisyonu ve ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Seçilmiş G20 ülkeleri
Relationship between renewable energy consumption, CO2 emission and economic growth: Selected G20 countries
  1. Tez No: 587031
  2. Yazar: TUĞBA AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA VİLDAN SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Enerji, yüzyıllar boyunca insanoğlunun en önemli ihtiyaçlarından birisi olmuştur. Enerji kaynaklarının dünyadaki dağılımının eşit olmaması ve enerji kaynakları bakımından yetersiz olan ülkeler zengin olan ülkelere bağımlı hale gelmektedir. Günümüzde teknoloji ve nüfustaki artış sebebiyle, enerji kaynaklarına olan talepte aynı oranda artmaktadır. Artan bu talep karşılanmakta zorluk çekilmekte ve yeni enerji kaynakları arayışına girilmektedir. Bu bağlamda yenilenebilir enerji kaynakları kavramı önem kazanmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynakları gelecek nesillere yaşanılabilir bir çevre ve kaliteli bir yaşam sunulmasında önem arz etmektedir. Çalışmada ilk olarak sürdürülebilir kalkınma kavramı ele alınarak bu bağlamda küresel boyutta atılan adımlar incelenmiş ve bu kavramın ekonomi, çevre, enerji ve yenilenebilir enerji kaynakları ile olan ilişki ele alınmıştır. İkinci olarak, enerji kaynakları içerisinde yenilenebilir enerji kaynakları ele alınarak mevcut durumu araştırılmıştır. Son olarak, iktisadi büyüme ile yenilenebilir enerji tüketimi ve karbon emisyon miktarları arasındaki ilişki 2007-2017 yılları arasında, seçilmiş G20 ülkeleri kapsamında panel veri yöntemi ile analiz edilmiştir. Analizde, yenilenebilir enerji tüketimi veri eksiklikleri nedeniyle, Avrupa Birliği Komisyonu, Suudi Arabistan ve Güney Kore analiz dışı bırakılmıştır. Sonuç olarak, ekonomik büyüme ile yenilenebilir enerji tüketimi ve karbon emisyon miktarları arasında uzun dönemli ve pozitif yönde tek yönlü bir nedensellik tespit edilmiştir. yapılan analizler ile elde edilen sonuçlar, literatürdeki benzer çalışmaları desteklemektedir. Bulunan ilişkilerin beklenilen yönde ve istatistiki olarak anlamlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Energy has been one of the most important needs of human beings for centuries. The uneven distribution of energy resources in the world and the countries that are insufficient in terms of energy resources become dependent on rich countries. Today, demand for energy resources is increasing at the same rate due to the increase in technology and population. This increasing demand is being met and difficulties are being sought and new energy resources are being sought. In this context, the concept of renewable energy sources gains importance. Renewable energy sources are important in providing a livable environment and quality life to future generations. In this study, firstly, the concept of sustainable development is discussed and the steps taken in this context on a global scale are examined and the relationship between this concept and economy, environment, energy and renewable energy sources is discussed. Secondly, renewable energy sources were examined and their current status was investigated. Finally, the relationship between economic growth and renewable energy consumption and carbon emissions was analyzed between 2007 and 2017 by panel data method in selected G20 countries. In the analysis, due to the lack of data on renewable energy consumption, the European Commission, Saudi Arabia and South Korea were excluded from the analysis. As a result, a long-term and positive one-way causality was found between economic growth and renewable energy consumption and carbon emissions. The results obtained from the analyzes support similar studies in the literature. The relationships were found to be statistically significant in the expected direction.