Hikayeli ürünlerin tüketicilerin ürünü satın alma niyeti üzerindeki etkisi
The effect of storytelling on consumer's purchasing intention
- Tez No: 587038
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN CANAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada hikayeli ürünlerin tüketicilerin ürünü satın alma niyetleri ile olan ilişkisi tüketicilerin marka sadakatleri ve marka çağrışımları kontrol edilerek incelenmiştir. Çalışmada tam zamanlı bir işte çalışan 53 kadın çalışan online olarak tasarlanan anket ile bir yüz kremine dair birinci ağızdan anlatılan bir hikâyeyi okuduktan sonra marka sadakati, marka çağrışımı ve satın alma niyetine ilişkin soruları değerlendirmiştir. Bir başka 54 tam zamanlı bir işte çalışan kadın çalışan ise yüz kremine ilişkin aynı anketi sadece ürün özelliklerini içerecek bir şekilde hikayesiz olarak yanıtlamışlardır. Sonuçlarda tüketicilerin markaya olan sadakat eğilimleri ve çağrışımları kontrol edildiğinde, tüketicilerin satın alma niyetlerinin hikayeli ve hikayesiz ürünlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde farklılaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research investigates the relationship between storytelling and consumers's purchasing intentions by controling brand loyalty and brand associations. 53 women having a full-time job have evaluated the questions relating to the brand loyalty, brand associations, and purchasing intentions after they read a firsthand story of face cream with an online designed questionnaire. Another 54 full-time women workers have answered the questionnaire related to the face cream just including the features of the product not the story. Results show that when the brand loyalty and brand associations are controled, the products with and without story have statistically significant differences on the consumers' purchasing intentions.