Meknî Efendi'nin Şerh-i Cezîre-i Mesnevî'si
Meknî Efendi's Commentary-Jazeera-i Mesnevi
- Tez No: 587043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİYE ORAK KÜLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Hazırlamış olduğumuz bu çalışmamızda Meknî Efendi'nin“Şerh-i Cezîre-i Mesnevî”adlı eserini incelememize konu olarak seçtik. İncelememize konu olan bu eser, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Osman Ergin Türkçe Yazmaları 380 numarada“Şerh-i Cezîre-i Mesnevî”adı ile kayıtlı olan mensur el yazmasıdır. Giriş ve giriş haricinde üç bölümden meydana gelen çalışmamızda giriş bölümünde şerh ve usulleri ile ilgili bilgilere yer vererek, Mesnevi şerhleri ve Türk edebiyatında Şerh-i Cezîre-i Mesnevîlerin yeri hakkındaki araştırmamızı aktardık. Birinci bölümde eserimizin müellifi Meknî Efendi ve eseri hakkında tanıtıcı bilgiler sunduk. İkinci bölüm; eserin dil, üslup ve muhtevası olmak üzere üç bölümden meydana gelmiştir. Üçüncü bölümde ise transkripsiyonlu metin çalışmamız süresince yararlandığımız kaynaklara ve son olarak da tıpkıbasıma yer verdik.
Özet (Çeviri)
In thıs study that we have prepared, we have chosen Meknî Efendi's“Şerh-i Cezîre-i Mesnevî”as the subject of our study. This work is the subject of our study, Istanbul Metropolitan Municipality Ataturk Library Osman Ergin Turkish Manuscripts number 380“Şerh-i Cezîre-i Mesnevî”is registered with the name of the prose manuscript. In our study, which consist of three chapters apart from the introduction and introduction, we gave information about the commentary and its methods in the introduction part and we conveyed our researches about“Mesnevî Şerhleri”and the place of“Şerh-i Cezîre-i Mesnevî”in Turkish literature. In the first part, we have given introductory information about the author of our work, Meknî Efendi and his work. Second section; language, style and content of the wor consist of three parts. In the third part, we have used the sources we used durig our transcripted text study and finally, just like press.