Ahmed Müsellem Edirnevi'nin 'Şerh-i Kasîde-i Şumû-ı Lâmi' isimli eseri inceleme ve metin
Ahmed Müsellem Edirnevi 'Şerh-i Kasîde-i Şumû-ı Lâmi's workReview and text
- Tez No: 552518
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Tasavvuf eğitiminde Halvetiyye'nin Gülşenî kolunun Sezâiyye şubesine mensup olan Edirneli Şehy Ahmed Müsellem Efendi'nin (ö. 1752)“Şerh-i Kasîde-i Şumû-ı Lâmi' fî Beyân-ı Etvâr-ı Sâbi'”adlı eseri, etvâr-ı seb'a sülûkunu anlatmakla birlikte birçok tasavvûfî konuyu ele alan bir eserdir. Bu eser Gülşenîlik'e özgün bir yorum getiren Sezâilik'in tasavvûfî çizgisini ve tarikat erkânını ortaya koyması bakımından önem arzetmektedir. Eserin metin incelemesinin yapıldığı bu çalışmada metin Türkçe harflerle yazılıp, Arapça ve Farsça ibâreler tercüme edildi ve metinde geçen kelimeler için bir sözlük hazırlandı. Tüm bunlar eserin orijinal metni ile birlikte tezin ekler kısmında yer almaktadır. Giriş bölümünde Müsellem'in hayatı ile ilgili bilgi verilen tezin birinci bölümünde Halvetîlik, Gülşenîlik, Sezâîlik, Hasan Sezâî hakkında bilgi verilmekte ve Ahmed Müsellem'in tasavvûfî çizgisi ortaya konulmaktadır. İkinci bölümde eserin muhtevası şümullü bir şekilde ele alınmıştır. Üçüncü bölümde eserde konu edinilen tasavvûfî kavramlar tecelli, tevhîd, kalb, nefs, zikir, hicâb ve keşf başlıklarında ele alarak işlenmektedir. Sonuç bölümünde ise bu çalışmamız ile ortaya koyduğumuz veriler değerlendirilmektedir. Anahtar Kelimeler : Müsellem, etvâr-ı seb'a, tecellî, Sezâiyye, tasavvuf
Özet (Çeviri)
“Şerh-i Kasîde-i Şumû-ı Lâmi' fî Beyân-ı Etvâr-ı Sâbi'”is an annotation written by Sheikh Ahmed Müsellem Efendi from Edirne (d. 1752) on the qasida about Atwar-ı Sab'a written by Hasan Sezâi Efendi (d. 1738). It addresses many Sufism topics. At the same time, this work of Müsellem, which belongs to the Sezâiyye branch of the Gülşenî branch of Halvetiyye, is important in terms of revealing the mystical line of the Sesiathi and giving an original interpretation to Gülşenîlik. In this study, we have written a text translation of the text in Turkish letters, translated Arabic and Persian phrases into Turkish and we prepared a dictionary for the words in the text. All this is included in the appendix of the thesis together with the original text of the work. In the first part of the thesis that we give information about the life of Müsellem, information about Halvetîlik, Gülşenîlik, Sezâîlik, Hasan Sezâî is given and the mystical line of Ahmed Müsellem is presented. In the second part, there is a summary of the content of the work, which describes the content of the work in a concise manner. In the third chapter, the concepts of Sufism such as tevhîd, manifested, explored, hijab, heart, nephs and zikir, which are subject to the work. In the conclusion section, the data we have presented with this study are evaluated. Keywords : Müsellem, etvâr-ı seb'a, tecellî, Sezâiyye, tasavvuf