Özel eğitim alanında çalışan psikologların iş doyumu, öz duyarlık ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkininincelenmesi
Examination of the relationship between job satisfaction, self-compassion and personality characteristics for special education psychologists
- Tez No: 587048
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, özel eğitim alanında çalışan psikologların iş tatmini, kendine merhamet ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mesleki kıdem ve gelir memnuniyeti düzeyleri gibi sosyodemografik değişkenlerin iş tatmini, öz-duyarlılık ve kişilik özellikleri üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Çalışmaya 116 özel eğitim psikoloğu dahil edildi. Veri toplamak için sosyodemografik bilgi formu, durumluk-sürekli kaygı, iş doyumu, öz-duyarlılık ve beş faktör kişilik ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örnekler t Testi, Anova, Post Hoc Tukey ve Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmada, sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında erkeklerin bilinçlilik ölçeğinden aldıkları puanların kadınlara oranla daha yüksek olduğu, kadınların aşırı ise özdeşleşme ölçeğinden aldıkları puanların erkeklere oranla daha yüksek olduğu görülmüştür. Korelasyon analizine göre; bireylerin yaşları ile izolasyon ölçeği puanları arasında negatif bir ilişki; mesleki kıdem ile öz disiplin puanları arasında pozitif bir ilişki vardır. Ayrıca, durumluk ve sürekli kaygı puanları ile içsel doyum, dışsal doyum, genel iş doyumu, öz sevecenlik, paylaşımların bilincinde olma, bilinçlilik, öz-duyarlılık ve dışa dönüklülük puanları arasında negatif bir ilişki olduğu bulunmuştur. Son olarak, dışa dönüklük, uyumluluk, öz disiplin, gelişime açıklık ölçekleri ile öz yargılama, yalıtım ve aşırı özdeşleşme ölçekleri puanları arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between job satisfaction, self- compassion and personality characteristics in special education psychologists . The effects of sociodemographic variables as gender, age, education level, professional time and income satisfaction levels on job satisfaction, self-compassion and personality characteristics are also examined. 116 special education psychologists were included to the study. In order to collect data, sociodemographic information form, state-trait anxiety, job satisfaction, self-compassion and five-factor personality scales were used. Independent samples t Test, Anova, Post Hoc Tukey and Pearson Correlation Analysis are used in the analysis of data. In terms of sociodemographic variables, group comparison analyses showed that males have higher scores on consciousness scale than females, while females have higher scores on over identification scale than males. Correlation analyses indicated that there was a negative correlation between age and isolation score; and a positive correlation between professional time and self-discipline scores. In addition, it was found that there was a negative correlation between state and trait anxiety scores and intrinsic satisfaction, extrinsic satisfaction, general job satisfaction, self-compassion, sense of sharing, consciousness, self-sensibility and extroversion scores. Finally, a positive correlation was found between scores on extroversion, compatibility, self-discipline, openness for improvement scales, and scores on self-judgment, isolation and over identification scales.