Presence and game user experience in 2d monitors and virtual reality
2d monitörler ve sanal gerçeklikte varlık ve oyun kullanıcı deneyimi
- Tez No: 587053
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İLKER BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Sanal gerçeklik kavramı uzun yıllardır var olan bir kavram, ancak son yıllarda, özellikle de Oculus Rift'in çıkışıyla, sanal gerçeklik ilk defa ana akım tüketicinin önüne çıkmıştır. Sanal gerçekliğin asıl amacının 'orada olma' hissini arttırmak olması sebebiyle, bu çalışma, sanal gerçeklik oyun deneyimi ile geleneksel 2D masaüstü oyun deneyimi arasındaki farkları, kullanıcıların açısından incelemektedir. Yaygın bir şekilde kullanılıyor olmaları sebebiyle, bu çalışmanın deneyinde GUESS, MEC-SPQ ve NASA-TLX anketleri kullanılmıştır. Deneyin sonuçları, daha öncesinden yapılmış bir çalışmanın deney sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Bizim çalışmamız, VR deneyiminin Spatial Presence boyutları: Self Location ve Possible Actions kategorileri üzerinde olumlu bir etki yarattığını göstermiştir. Ancak diğer boyutların Sanal gerçeklik ve masaüstü sonuçları, önceki çalışmanın aksine kayda değer bir fark göstermemiştir. Sonuçlar aynı zamanda NASA-TLX anketinin iki versiyon için de kayda değer derecede farklı sonuçlar ürettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of VR has been around for many years, but the previous few years have been the first time which VR was introduced to mainstream consumer use, with the emergence of the Oculus Rift. Since the main aim of VR is to increase the sense of the users 'being there', this study explores the differences between VR gaming experience and the traditional 2D desktop gaming experience, according to the users. Questionnaires such as the GUESS, MEC-SPQ and NASA-TLX have been used in the experiment of this study, since they are widely used. Results of the experiment have been compared to that of a previous experiment conducted in another study. Our study showed evidence that VR gameplay has a positive effect on Spatial Presence dimensions: Self Location and Possible Actions. However other dimensions showed no significant difference between the VR and desktop versions, in contrast to the study conducted previously. Results also showed that the NASA-TLX provided significantly different results for both versions.