Türkiye'de yoksulluk ve bölgesel yansımaları
Poverty and regional reflections in turkey
- Tez No: 587054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEVZİ ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, tarih boyunca insanları ve toplumları etkileyen yoksulluk sorunu değerlendirilmiştir. Yoksulluğun açıklanması ve zaman içerisindeki değişimi, toplumlar arsında gösterdiği farklılıklar ve Türkiye'de bölgelere göre yansımaları incelenmiştir. Çalışma kapsamında, ilk olarak yoksulluk kavramının herkes tarafından kabul edilen tek bir tanımı olmayışı ve yoksulluğun farklı ölçüm yöntemlerine göre değişiklik göstermesi incelenmiş, ardından yoksulluğun ortaya çıkmasına neden olan faktörler irdelenmiştir. Daha sonra yoksulluk sorununun çözümüne ilişkin Dünya geneli yoksulluğa ilişkin öz bir bilgi verilmiştir. Sonrasında yoksulluk sorunu ile mücadele edebilmek için Türkiye'de ne tür politikalar uygulandığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü verileri aracılığıyla değerlendirilmiştir. Son olarak TÜİK verileri kullanılarak, Yoksulluğun Türkiye'nin bölgeleri arasındaki yansımaları tablolar ve haritalar aracılığı ile incelenmiştir. Türkiye de uygulanan yoksulluk politikaların ne derece etkili olduğunun tartışılması gerekli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The problem of poverty that affects people and societies throughout history has been evaluated in this study. The explanation of poverty and the change in time, to the differences between societies and reflections by region in Turkey were examined. Firstly the lack of a single definition of poverty concept adopted by everyone and poverty vary according to the different measurement methods have been examined, then the factors that led to the emergence of poverty was discussed ın the study. Then, a basic information about the implementation of policies in the world regarding the solution of the poverty problem is given. To cope with the problem of poverty after what kind of policies he implemented in Turkey, the Ministry of Family and Social Policies, the General Directorate of Social Assistance was evaluated through data. Finally, using the TurkStat data, the reflections on poverty between regions of Turkey were investigated by means of tables and maps. Turkey to discuss the implementation of the policy is how effective it is emphasized that poverty is required.