Duygusal ve sosyal yeterliliklerin bireysel iş çıktıları üzerindeki etkisi
The effects of emotional and social competencies on individual work outcomes
- Tez No: 587055
 - Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARDIÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: İşletme Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, Duygusal ve Sosyal Yeterliliklerin (DSY) bireysel iş çıktıları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu araştırmanın örneklemini Nevşehir ilinde faaliyet gösteren konaklama işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır (n= 451). Çalışmada duygusal ve sosyal yeterliliklerin, duygusal bağlılık, yenilikçi iş davranışı, iş tatmini ve görev performansı üzerindeki etkilerini ortaya koymak için, veriler doğrulayıcı faktör analizi ve çoklu regresyon analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, Duygusal ve Sosyal Yeterlilikler Envanterinin (DSYE) boyutlarından özfarkındalığın iş tatminini pozitif yönde etkilediği, ancak beklentilerin aksine duygusal bağlılığı negatif yönde etkilediği tespit edilmiştir. Duygusal ve sosyal yeterliliklerin kendini yönetme boyutunun ise iş tatmini, duygusal bağlılık ve yenilikçi iş davranışını pozitif şekilde etkilediği ortaya konulmuştur. Benzer şekilde duygusal ve sosyal yeterliliklerin ilişki yönetimi boyutunun duygusal bağlılık, yenilikçi iş davranışı ve görev performansını pozitif şekilde etkilediği saptanmıştır. Ayrıca duygusal ve sosyal yeterliliklerin boyutlarından sosyal farkındalığın görev performansı üzerinde pozitif bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Son olarak araştırmanın bazı kısıtları olduğu vurgulanmış, konaklama işletmeleri yöneticilerine DSYE'nin uygulanmasına yönelik önerilerde bulunulmuş, gelecekte benzer konularda yapılacak araştırmalara ilişkin ise yine birtakım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to reveal the effects of emotional and social competencies on individual work outcomes. The research sampling consists of employees (n=451) in hospitality businesses in Nevsehir Province. Data acquired from research sampling has been analyzed by means of Confirmatory Factor Analysis and the Multiple Regression Analysis to show the effects of emotional and social competencies on individual work outcomes including affective commitment, innovative work behavior, job satisfaction and task performance. According to the research findings, it determined that while the dimension of self-awareness of emotional and social competencies had a positive effect on job satisfaction, in contrast to expectations the dimension of self-awareness of emotional and social competencies had negatively affected the affective commitment. In addition to, it revealed that the self-management dimension of emotional and social competencies had a positive effect on job satisfaction, affective commitment and the innovative work behavior. Similarly, it stated that the dimension of the relationship management of emotional and social competencies positively influenced the job satisfaction, the innovative work behavior and task performance. Furthermore, it established that the dimension of social awareness of emotional and social competencies had a positive effect on task performance. Finally, it was emphasized that the study has some limitations, together with some implementation-oriented suggestions of ESCI for executives in hospitality businesses and suggestions about the research to be done in similar topics in the future were presented.