Karar destek sistemi olarak yönetim muhasebesinin küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde uygulanması ve rekabet gücüne etkisi
Application of management accounting as a decision support system in small and medium sized enterprises and its effect on competitiveness
  1. Tez No: 587109
  2. Yazar: MELİS KALAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
1980'li yıllarda dünyada iletişim ve bilgi teknolojilerinin gelişimi küreselleşme olgusu ile birlikte dış ticaretin hız kazanması ekonomik hayatı da etkilemiştir. Büyük ölçekte işletmelerin buna bağlı olarak ülkemizde artış göstermesi sebebiyle küçük ve orta büyüklükte işletmelerin faaliyetlerinin sürdürülebilir olması zorlu bir ayakta kalma mücadelesi durumunu almıştır. Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin sayısı ekonomimizin %90'nından fazlasını oluşturduğundan ekonomimize sağladıkları gelişim ve istihdam önemli oranda yer kaplamaktadır. Büyümeyi amaçlayan KOBİ'lere bu amaçta geçmiş verileri mevcut durum ile sentezleyerek geleceğe yönelik işletme yararına olumlu planlamalar yapan ve muhasebenin alt dallarından yararlanan yönetim muhasebesi uygulamaları yardımcı olacaktır. Dolayısıyla bu çalışmada KOBİ'lerde yönetim muhasebesi uygulamalarının düzeyi incelenip, rekabet gücüne etkileri tespit edilerek, genelin sorunları ve mevcut durumun değerlendirilmesi ile ilgili tespitler yapabilmeyi mümkün kılacağı düşünülerek bu çalışma yapılmıştır. Çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde çalışmanın ana hatlarına yer verilmiştir. Çalışmanın problemi, amacı, önemi, yöntemi, varsayım ve hipotezleri ile sınırlılıklarına dair değerlendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde KOBİ kavramının ülkemizde ve dünyadaki tanımlarına, ekonomideki yerine, kavramın tarihçesi ve gelişim aşamalarına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde yönetim muhasebesi kavramına, önemine ve KOBİ'lerde uygulanmasına ve KOBİ'lerde yönetim muhasebesinin rekabet gücüne etkilerine yer verilmiştir. Dördüncü bölüm, firmalar üzerinden gerçekleştirilen ampirik bir uygulamayı içermektedir. Firmalara uygulanarak mevcut durumun tespitini sağlamaya yardımcı sorulardan oluşan anket yöntemi ile veri toplanarak analiz edilmiş ve sonuç bölümünde bu analizlerden yola çıkılarak çözüm önerileri getirilmeye odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the 1980s, the developments on communication and information technologies along with the concept of globalism led the foreign commerce to grow drastically and influenced the life of economy. Correspondingly, in consequence of the increase in big business, sustainable transaction of small and medium-sized enterprises took part in a tough struggle to maintain their existence. Because of the fact that the number of small and medium-sized enterprises in Turkey constitute more than %90 of Tukey's economy, improvement and employment that they provide for our economy play a significant role. For this purpose, SMEs aiming to grow will be assisted by managerial accounting applications that make positive plans and benefit from sub-branches of accounting by synthesizing historical data with the current situation. Therefore, in this study, the level of managerial accounting practices in SMEs was examined and the effects of competitiveness were determined and it was decided to make determinations about the general problems and evaluation of the current situation. The study consists of four main parts. The first chapter outlines the study. The problem, purpose, importance, method, hypothesis, and limitations of the study are given. In the second chapter, the definitions of the concept of SME in our country and the world, the history of the concept and its development stages are included in the economy. In the third chapter, the concept of management accounting, its importance and its application in SMEs and the effects of management accounting on the competitiveness of SMEs are given. The fourth section was analyzed by collecting data from the questionnaire consisting of questions that help to determine the cases applied to the firms and the results section focused on the solution suggestions based on these analyses.