Feo Aladağ'ın 'Ayrılık' filmindeki kadın karakteri ve Tevfik Başer'in 'Sahte Cennete Veda' filmindeki kadın karakterinin ortak özellikleri üzerinden Almanya'ya göç eden Türk kadınının özgürleşme süreci
The liberalization process of Turkish women emigrated Germany over the common female characteristics of Feo Aladag's 'When we leave' and Tevfik Baser's 'Farewell to paradise' movies
  1. Tez No: 587118
  2. Yazar: EBRU SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmada, 1960'larda başlayıp etkileri günümüze kadar uzanan Türkiye'den Almanya'ya gerçekleşen işçi göçünün kadın üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini Feo Aladağ'ın“Ayrılık”filmi ve Tevfik Başer'in“Sahte Cennete Veda”filmindeki kadın karakterlerden yola çıkarak incelenmiş ve gerçek hayattan örneklerle desteklenmiştir. Bu amaç doğrultusunda iki film ayrı ayrı incelenmiş ve kadın karakterlerinin benzerlikleri, ortak özellikleri ve farklılıkları analiz edilmiştir.. Türkiye'den Almanya'ya gerçekleşen göçü konu alan kitaplar incelenmiş olup belirli sebeplerle göç eden ve göç eden ailenin çocuğu olarak Almanya'da dünyaya gelen kadınlarla ilgili bölümler üzerinde durulmuştur. İlgili bölümler; Zekiye Demir'in“Türk Kadınları; Durumları, Sorunları, Din ve Diyanet Algıları”(2010), Kadir Turan'ın“Almanya'da Türk Olmak”(1992), Birsen Şahin'in“Almanya'daki Türkler”(2010) adlı eserlerinden çıkarılıp Almanya'daki Türk kadınının gelişim süreci kapsamında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, in 1960, starting effect until today, extending positive and negative effects on women of labor migration to Germany from Turkey Feo Aladag's“When We Leave”film and Tevfik Baser's“Farewell to False Paradise”film the woman in the film. The female characters in the film were examined and supported with real-life examples. For this purpose, two films were examined separately and similarities, common characteristics and differences of female characters were analyzed. Turkey is examined from the area of immigration issues books that take place in Germany as a child of parents who immigrated to certain reasons and migration focused on parts related to women born in Germany. Related parts; Zekiye Demir's“Turkish Women; Situations, Problems, Religion and Religious Perceptions”(2010), Kadir Turan's“Being a Turkish in Germany”(1992), Birsen Sahin's“Turks in Germany”(2010) removed from his work in Germany women's development process.