Bilgi toplumunda elektronik ticaret ve Türkiye örneği
Electronic commerce in information society and the example of Turkey
- Tez No: 587119
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİFE AKİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Günümüzde bilgi birikiminin artması ve teknolojik gelişmeler sayesinde ticari faaliyetler için gerekli olan uygun ortam ve koşullar daha fazla sağlandığından, üretim ve tüketim malzemelerinin birçoğunun ticareti daha kolay bir şekilde yapılmaktadır. Elektronik ticaret sayesinde geleneksel pazarlama yöntemleri ile ulaşılamayacak kadar çok mal ve hizmet tüketiciye ulaştırılabildiğinden birçok firma elektronik ticarete yönelmiştir. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de elektronik ticaret sitelerinin sayısı ve arz edilen ürün sayısının zamanla artmasından dolayı elektronik ticaret kullanıcılarının sayısı ve işlem hacmi artmaktadır. Bu çalışmada elektronik ticaretin gelişmesini sağlayan bilgi birikimi, elektronik ticaretin araçları ve Türkiye'de elektronik ticaretin gelişimi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, because knowledge and technological developments increase and more suitable environment and conditions are provided, most of the production and consumption materials are traded more easily. Thanks to the electronic commerce, many companies have turned to electronic commerce as they can reach the goods, services and consumers that cannot be reached with traditional marketing methods. As in other countries, also in Turkey, the number of electronic commerce users and the volume of transactions have gone up due to the increase in the number of electronic commerce sites and the number of products supplied in time. In this study, the knowledge that enables the development of electronic commerce, electronic commerce tools and the development of electronic commerce in Turkey are focused.