Workplace learning in a school of languages: Instructors' values and professional learning practices
Yabanci diller yüksekokulunda işyerinde öğrenme: Öğretim görevlilerinin mesleki öğrenme değer ve pratikleri
  1. Tez No: 587117
  2. Yazar: KEZBAN ALTUNTAŞ ÖZBEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA NEVRA SEGGİE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Eğitimcilerin mesleki gelişimleri çalıştıkları okulların kültürü ile kurdukları etkileşimden bağımsız düşünülemez. Bu sebeple, okul kültürünün mesleki öğrenmeyi destekleyen unsurlar içerecek şekilde geliştirilmesi öğretim görevlilerine sunulan gelişim olanaklarının kalitesi artırılabilir. Karma yöntemli bu çalışma, anket yolu ile elde edilen nicel ve birebir mülakat yolu ile elde edilen nitel verileri karşılıklı analiz ederek devlet ve vakıf üniversitelerinin yabancı diller yüksekokullarında çalışan öğretim görevlilerinin mesleki öğrenme değer ve pratiklerini incelemiştir. Veri analizi işyeri ortamının öğretim görevlilerinin öğrenme yönelimlerini ve buna bağlı olarak; (i) hangi mesleki öğrenme aktivitelerini değerli bulduklarını ve uyguladıklarını; (ii) hangi faktörleri mesleki öğrenme süreçleri için kolaylaştırıcı ya da önleyici bulduklarını, ve (iii) mesleki öğrenmelerinin meslektaşları ve öğrencileri ile çalışma şekillerine nasıl etki ettiği hakkındaki fikirlerini etkilediğini ortaya koymuştur. Bulgular devlet okullarındaki yabancı diller yüksekokullarında çalışan öğretim görevlilerinin mesleki öğrenmeleri noktasında okul dışı uzmanlarla çalışmayı tercih ederken, vakıf okullarındaki yabancı diller yüksekokullarında çalışan öğretim görevlilerinin çoğunlukla kurum içi kaynak ve kişilerle çalışmayı tercih ettiğini ve uygulayıcı topluluk özelliği taşıdığını göstermiştir. Bunula birlikte, sonuçlar tüm öğretim görevlilerinin mesleki öğrenmelerinin öğrencileri ile çalışmalarını, meslektaşları ile olan çalışmalarından farklı olarak, kesin ve çoğunlukla olumlu bir şekilde etkilediğini düşündüğünü göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The quality of professional development opportunities for instructors can be improved by promoting expansive learning environments as it is not possible to develop educators without considering their interaction with school environment and culture. Combining survey quantitative data and semi-structured interview results, this mixed-method study analyzed EFL instructors' values and professional learning practices by comparing the schools of languages of state schools and foundation schools, as two different workplace settings. It was observed that workplace environment influences instructors' orientations to learning in terms of (i) what kind of learning activities instructors value and practice, (ii) which factors they perceive as either influencing, supporting or hindering their learning and (iii) whether they believe their professional learning affect the way they work with their colleagues and students. It was concluded that while EFL instructors working in state schools tend to depend mostly on outside experts and have some external foci of professional learning, instructors working in foundation schools are more likely to function as a community of practice, exploiting internal resources and collaborating with their coworkers. Analysis of interview results showed that all instructors thought that their professional learning definitely affected how they work with their students and the majority thought that such an effect was a positive one. However, instructors differed in the way they perceive the effect of their learning on their work with their colleagues.