Mehmed Şemseddîn Ulusoy'un 'Diyâr-ı Şemsî' adlı yazma eserindeki Mûsikîşinâslar
Musician in the manuscript the title of which is 'Diyâr-ı Şemsî' of Mehmed Şemseddîn Ulusoy
- Tez No: 587134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ZİNNUR KANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sanat Tarihi, Music, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
1867-1936 yılları arasında yaşamış mutasavvıf, şair, araştırmacı, tarihçi olan Mehmed Şemseddîn Ulusoy Bursa Mısrî Dergâhı'nın son postnişînidir. Atmış iki eser kaleme alan bu münevver şahsiyetin eserlerinden biri Diyâr-ı Şemsî'dir. Dokuz yüz seksen üç sayfa olan bu hacimli kitapta Bursa ile ilgili konular ele alınmıştır. Mûsikîşinâslar başlığı da konulardan biridir ve otuz beş sayfada yetmiş beş mûsikîşinâs hakkında bilgi verilmiştir. Osmanlıca kaleme alınan eser günümüz harflerine aktarılarak incelenmiştir. 1933 tarihinde yazılan fakat seksen altı yıl sonra gün yüzüne çıkma imkanı bulan bu çalışmanın Bursa'nın mûsikî tarihine katkı sağlaması ümit edimektedir.
Özet (Çeviri)
Mehmed Şemseddîn Ulusoy, who was a sufi, poet, researcher and historian who lived between 1867-1936, is the last postniche of Bursa Mısrî Confraternity. One of the works of this scholar who wrote sixty works is Diyâr-ı Şemsî. Nine hundred and eighty-three pages of this voluminous work has been addressed issues related to Bursa. The title of music is one of the topics and information was given on seventy-five musicians in thirty-five pages. The work written in Ottoman language was transferred to today's letters and examined. This study was written in 1933 but found the chance to come out eighty-six years later, It is hoped that will contribute to the musical history of Bursa.