TRA2 bölgesinde sınır ticareti, lojistik merkez ve taşıdığı potansiyeller
TRA2 region prepared as a work for master's course
  1. Tez No: 587135
  2. Yazar: ALİ CENGİZ BİRDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TOKUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 250
Özet
Bu araştırmanın amacı TRA2 olarak adlandırılan ve Kars-Ardahan-Iğdır-Ağrı illerinden oluşan bölgenin sınır ticareti, ihracat ve ithalat potansiyellerini araştırmak ve bu illerin sınır komşusu olduğu ülkelerin barındırdıkları potansiyeller hakkında bilgi sunmak, kurulumu süren Kars Lojistik Merkezinin ve sınır ticareti ile dış ticaretin bölge ekonomisine olan katkıları üzerinde durmaktır. Çalışmada veri araştırması yapılırken TÜİK başta olmak üzere, Ticaret Bakanlığı, SERKA, Sanayi ve Ticaret Odaları gibi kurum ve kuruluşların veri tabanlarından yararlanılmıştır. Sınır ticaretinin kapsamında yer alan Ardahan, Ağrı ve Iğdır illeri ile sınır ticareti kapsamında bulunmayan Kars ilinin dış ticaret potansiyelinin araştırıldığı bu çalışma sonucunda; TRA2 bölgesinin sosyo-ekonomik gelişmişlik sıralamasında Türkiye'nin en az gelişmiş bölgeleri arasında yer aldığı düşünüldüğünde bölge açısından; altyapı yatırımlarını hızlandırması, bölge ekonomisine canlılık getirmesi ve yeni istihdam alanları ile girişimciliği teşvik etmesi gibi etkileri nedeniyle, halkın gelir ve refah düzeyinin yükseltilmesine, dolayısıyla bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sağlanacağı sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate the border and trade potential of the region, which is composed of Kars-Ardahan-Iğdır-Agri which is called TRA2 and to present information about the potentials of the countries which have border lines with Turkey, and to emphasize the contributions of foreign trade to the regional economy. Information has been used in this researh is based of various institutions such as, Ministry of Trade, SERKA, Industry and Commerce Chambers benefited from TUİK. Ardahan, Ağrı and Iğdır, the cities that are within the scope of border trade, however city of Kars is not within the scope of border trade even if it has foreign trade potential. In this research, through the investigation of trade potential of city Kars which is one of the least developed regions in according to socio-economic development of the TRA2 region in Turkey has a significant contrubition with the income and welfare level of the people will be raised through accelerating infrastructure investments, bringing vitality to the regional economy and encouraging new employment areas and entrepreneurship in the region.