Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve İstanbul Sözleşmesi'nde kadına karşı şiddeti önleme mekanizmaları ve Türkiye
Turkey and the mechanisms to prevent violence against woman in the European Convention on Human Rights and İstanbul Convention
  1. Tez No: 587177
  2. Yazar: SAMET TALHA TEKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARSLAN ÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çalışmamızın konusunu kadına karşı şiddetin önlenmesinde kullanılan önemli ulusal ve uluslararası düzenlemeler oluşturmaktadır. Bu düzenlemelerin başında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi (İstanbul Sözleşmesi), diğer uluslararası belgeler ve Türkiye'de yürürlüğe giren 6284 sayılı Kanun gelmektedir. Çalışmamızda, kadına karşı şiddeti önlemek üzere uluslararası alanda yapılan çalışmalara, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile İstanbul Sözleşmesi'ne yer verilmek suretiyle Türkiye'de kadına karşı şiddete yönelik değerlendirmelerde bulunulmuştur. Türkiye'de hem mevzuat açısından hem de uygulamada kadına karşı şiddet yönünden yaklaşımın AİHM içtihatları ile çeliştiği ve Sözleşme maddelerine göre ağır ihlaller oluştuğu sonucu ortaya konulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: insan hakları, kadın hakları, toplumsal cinsiyet, şiddet, kadına karşı şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliği, toplumsal cinsiyet eşitsizliği, İstanbul Sözleşmesi, GREVIO.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the fundamental national and international legal arrangements to prevent violence against woman. the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic Violence and the Law no. 6284 in Turkey. The aim of the study is to detect Turkey's evaluation and utilization of European Convention on Human Rights, İstanbul Convention and other international legal instruments to prevent violence against woman. In Turkey, both in terms of legislation and approach to violance against women conflict with the ECHR jurisprudence and according to the articles of the Convention, it was revealed that there are serious violations. KEY WORDS: Human rights, woman rights, gender, social gender inequality, gender mainstreaming, violence, violence against women, İstanbul Convention, GREVIO.