Anadolu Selçuklu Devri Kayseri yapılarında Palmet, Rumi ve Lotus motifi
Palmet, Rumi and Lotus motif in Anatolian Seljuks Kayseri buildings
  1. Tez No: 587178
  2. Yazar: HAKAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
“Anadolu Selçuklu Devri Kayseri Yapılarında Palmet, Rumi ve Lotus Motifi”isimli bu çalışma, Anadolu Selçuklu döneminde Kayseri'de inşa edilen yapılardaki süsleme programlarını kullanılan palmet, rumi ve lotus motiflerine göre değerlendirmektedir. Çalışma;“Giriş”,“Anadolu Türk Sanatında Süsleme”,“Katalog”,“Değerlendirme”ve“Sonuç”ana bölümlerinden oluşmaktadır. Birinci bölümde,“Giriş”ana başlığı altında; 'Çalışmanın Konusu ve Sınırları', 'Çalışmanın Amacı ve Önemi', 'Çalışmanın Yöntemi', 'Konuya İlişkin Kaynakların Değerlendirilmesi' ve çalışmanın doğal sınırlarını oluşturan 'Kayseri Tarihi ve Coğrafyası' hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır. İkinci bölümde,“Anadolu Türk Sanatında Süsleme”ana başlığı detaylı alt başlıklarla ele alınarak, çalışmanın konusunu oluşturan motifler ve bu motiflerin gelişimi ile tipolojileri hakkında bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, toplam 14 adet, Anadolu Selçukluları dönemine tarihlenen yapı üzerinde gerçekleştirilen inceleme ve değerlendirme çalışmaları ile bu yapıların çalışmanın konusu yönünde aktarılması, kataloglama sistemiyle gerçekleştirilmiştir. Dördüncü bölümde, elde edilen tüm bulgular ve mevcut bilgiler ışığında Kayseri'deki Anadolu Selçuklu yapılarının süsleme programları palmet, rumi ve lotus motifleri özelinde değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise değerlendirmeler ışığında çalışmanın vardığı sonuç hakkında araştırmacının bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study called umi Palmet, Rumi and Lotus Motif in the Anatolian Seljuk Period Kayseri Structures Selçuk evaluates the ornamentation programs in the structures constructed in Kayseri during the Anatolian Seljuk period according to the palmet, rumi and lotus motifs used. Work; Introduction“Ornamentation in Anatolian Turkish Art”,“Catalog”,“Evaluation”and“Conclusion”are the main sections. In the first chapter, under the heading "Introduction; constitudes Subject and Limits of the Study, The Purpose and Importance of the Study. The Method of the Study is, 'Evaluation of the Resources Regarding the Subject' and Kayseri's History and Geography which constitutes the natural boundaries of the study made. In the second chapter, the main title of Ornamentation in Anatolian Turkish Art was handled with detailed sub-headings, and the motives that make up the subject of the study and their development and typologies were given. In the third chapter, a total of 14, the study and evaluation studies carried out on the building dating back to the Anatolian Seljuks period were carried out with the cathodification system. In the fourth chapter, in the light of all the findings and the available information, the ornamentation programs of the Anatolian Seljuk structures in Kayseri were evaluated in terms of palmettes, rumi and lotus motifs. In the fifth chapter, it was aimed to inform the researcher about the results of the study in the light of the evaluations.