Dopamin, İzosorbid Dinitrat, Misoprostol, Somatostatin ve Verapamil'in akut ülsere etkisi
  1. Tez No: 58720
  2. Yazar: HİKMET YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBİN DÖKMECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
50 ÖZET Çalışmamızda, farklı etki mekanizmalarına sahip ilaçlardan; dopamin, isosorbit dinitrat, misoprostol, somatostatin ve verapamilin stres ile oluşturulan mide lezyonlarının önlenmesindeki etkinlikleri deneysel olarak araştırıldı. Bu amaçla her biri 12 sıçandan oluşan 6 grup oluşturuldu. Somatostatin, dopamin ve verapamilden oluşan gruba intraperitoneal, misoprostol ve izosorbid dinitrat gruplarına ise ilaçlar pediatrik sonda ile oral verildi. Kontrol grubuna ise serum fizyolojik intraperitoneal uygulandı. Stres modeli olarak Djahanguiri ve arkadaşlarının yüzdürme yöntemi belirlendi. İlaçlar ve serum fizyolojik, sıçanlar yüzdürülmeye başlamadan 30 dk önce uygulandı, son yüzdürmeden 30 dk sonra, denekler dekapite edilerek mide mukozaları diseksiyon mikroskopu ile incelendi. Misoprostol, dopamin ve verapamilin stres öncesi profılaktik uygulamasının, kontrol grubuna göre ülser oluşumunu istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalttığı saptandı. Etkinlikleri birbirleriyle karşılaştırıldığında, birbirlerine üstünlüğü saptanmadı. Somatostatin ve izosorbid dinitrat ise kontrol grubu ile karşılaştırıldığında mide lezyonlarını önlemedeki etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY In our study the preventive effects of the drugs with different mechanism of actions such as dopamine, isosorbid dinitrate, misoprostol, somatostatine and verapamil on stress induced gastric lesions were investigated experimentally. Forced swimming method of Djahanguri and et al, was chosen as a stress model. Either dopamine, somatostatin, verapamil, saline were administered intraperitoneal^ or misoprostol, isosorbid dinitrate were given orally by plastic pediatric catheter to rats were divided into 6 groups, consisted 12 of each. Drugs and saline were administered 30 minutes prior to the swimming stress test. 30 minutes after the test rats wer sacrificed and their stomachs examined by dissection microscope. The effects of misoprostol, dopamine and verapamil on the stress ulcer prophylaxis were statisticaly significant compared to controls, but the effects were not significantly different by when companed to each others'. The effects of somatostatin and isosorbid dinitrate on stress ulcer prophylaxis were not different than the controls statistically.