Polisitemia vera ve kronik myeloid lösemide aktive protein C rezistansı
- Tez No: 58721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAYLACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Aktive protein C rezistanslı (APCR) olguların %90'ından faktör V genindeki nokta mutasyonu (Leiden mutasyonu) sorumludur. APCR; trombozlu hastaların yaklaşık olarak %50'sinde izlenir, ve tromboz açısından bir risk faktörü olarak kabul edilir. Bu çalışmada amacımız; polisitemia vera (PV) ve kronik miyeloid lösemili (KML) hastalarda, tromboembolik komplikasyonlar ve hemostatik dengede APCR'nın araştırılmasıdır Çalışmaya PV'lı 24 ve KML'li 27 hasta ile 52 kişilik sağlıklı kontrol grubu alındı. APCR testi ve FVIII aktivitesi, aPTT'ye dayalı metodlarla değerlendirildi. Leiden mutasyonu da PCR ile çalışıldı. PV'lı hastaların %12.5'inde venöz tromboz, %41.6'sında da arteryel tromboz saptandı. KML'li hastaların %7.4'ünde de arteryel tromboz bulundu. APCR sensitivite oranı PV'lı (2.39±0.86) ve KML'li hastalarda (2.23±0.62) kontrol grubundakilere oranla (2.91±0.77) düşük olarak bulundu (sırasıyla; p0.05). PV'lı hastalarda tedavi modaliteleri (flebotomi, hidroksiüre ve antiagreganlar) tromboz riskini azaltmamaktaydı (p>0.05), fakat tedavinin sonuçlarını değerlendirmek için çok erkendi. PV'lı hastalarda platelet, hemoglobin, lökosit ve fibrinojen düzeyleri kontrol grubuna göre yüksek saptandı (sırasıyla; p0.05). Leiden mutasyonu 7 PV'lı hastadan birinde (14.2%) saptandı, bu olguda hem APCR hem de venöz tromboz mevcuttu. FVIII düzeyleri kontrol grubundan farklı bulunmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
YABANCI DİLDE ÖZET (İNGİLİZCE) Activated protein C resistance (APCR) is associated with a point mutation in factor V gene (Leiden mutation) in more than 90% of cases. APCR can be identified in approximately 50 percent of patients with thrombosis, and it is accepted as a risk factor for thrombosis. In this study, we aim to evaluate the hemostatic mechanisms and the role of APCR in thromboembolism in polycythemia vera (PV) and chronic myelogenous leukemia (CML); whether as a contributing factor or a laboratory abnormality. 24 PV and 27 CML patients with a control group of 52 subjects were included in the study. APCR test and FVIII activity was determined by an aPTT based test. Leiden mutation was studied with PCR. 12.5% of PV patients had venous thrombosis, and 41.6% arterial thrombosis. 7.4% of CML patients had arterial thrombosis. APCR sensitivity ratio of patients with PV (2.39+0.86) and CML (2.23+0.62) were lower than control subjects (2.91±0.77) (p0.05). Treatment modalities (phlebotomy, hydroxyurea and antiaggregants) did not significantly reduce the risk of thrombosis in our patients with PV (p>0.05), but this was too early to conclude the results of treatment. Platelet, hemoglobin, leukocyte and fibrinogen levels of patients with PV were higher than control subject (p0.05). Leiden mutation was observed in only 1 patient out of 7 (14.2%), who had both APCR and venous thrombosis. FVIII levels did not differ from the control subjects (p>0.05).