Developing seventh grade students' scientific epistemological beliefs, science process skills and lake ecosystem understandings through Lake Eymir Education Program
Yedinci sınıf öğrencilerinin bilimsel epistemolojik inançlarının, bilimsel süreç becerilerinin ve göl ekosistemi anlama düzeylerinin Eymir Gölü Eğitim Programı aracılığıyla geliştirilmesi
  1. Tez No: 587216
  2. Yazar: MÜŞERREF BÜŞRA YAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışmanın amacı, araştırma sorgulamaya dayalı öğretim yöntemi ile hazırlanmış bir eğitim programının ortaokul öğrencilerinin epistemolojik inançları, bilimsel süreç becerileri ve göl ekosistemi anlayışları üzerindeki etkisini araştırmak ve öğrencilerin bu eğitim programı hakkındaki görüşlerini incelemektir. Araştırmada ön-test son-test ölçümlü tek grup deneysel çalışma modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklem grubunu Ankara ilinin Gölbaşı ilçesinin Eymir Gölü havzasında bulunan bir devlet okulunda okuyan 52 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktdır. 8 hafta sınıf içi (16 saat), 4 hafta alan çalışması (16 saat) ve 2 adet seminerden (2 saat) oluşan eğitim programı Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen değerleri, yetkinlikleri, becerileri ve kazanımları destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu hedef doğrultusunda uygulama 2017-2018 İlkbahar Dönemi'nde uygulanmıştır. Öğretmenlere ders öncesinde eğitimler verilmiş ve uygulamalar sınıfların fen bilgisi öğretmenleri tarafından gerçekleştirilmiştir. Demografik Bilgi Anketi, Bilimsel Süreç Becerileri Testi, Bilimsel Epistemolojik İnançlar Ölçeği, Göl Ekosistemi Çizim Ölçeği ve Öğrenci Görüşü Anketi aracılığıyla öğrencilerden nitel ve nicel veriler toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 25.0 İstatistik programı ve eşleştirilmiş örneklemler t-testi kullanışmıştır. Nitel verilerin analizi ise tümevarımsal yöntemlerle kod, alt-kategori, kategori ve temalar oluşturularak belirlenmiştir. Çalışma sonuçları Eymir Göl Eğitim Programı, öğrencilerin bilimsel epistemolojik inançları, bilimsel süreç becerileri ve göl ekosistem kavramlarını anlamaları üzerinde istatistiksel olarak etkili bulunmuştur. Öğrenciler ayrıca sınıf içi eğitim etkinlikleri, arazi çalışmaları ve bilim insanları tarafından verilen seminerler hakkında olumlu görüşler belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purposes of this study were to investigate the effectiveness of an inquiry-based education program on students' science process skills, scientific epistemological beliefs, understandings of a lake ecosystem and examine their views about the education program. In this study, a single subject experimental research with pretest and posttest design was used. The sample of the study was 52 seventh grade students in a public school located in the Eymir Lake basin, in Golbasi district of Ankara. The education program had 8-week in-classes (16 hours), 4-week fieldworks (16 hours) and 2 seminars (2 hours) designed in order to fulfill the competencies, values, skills and objectives determined by the Ministry of National Education. In line with this target, the treatment was implemented in 2017-2018 Spring Semester. Science teachers were given training before the course and the implementation of lessons were performed by science teachers of each classroom. Qualitative and quantitative data were collected from the students through Demographic Information Questionnaire, Science Process Skills Test, Epistemological Belief Questionnaire, Lake Ecosystem Drawing Test and Students' Review Questionnaire. SPSS 25.0 Statistical program and paired samples t-test were conducted for the analysis of the quantitative data and inductive data analyzing methods were utilized for analyzing qualitative data. The results indicated that Lake Eymir Education Program was effective on students' scientific epistemological beliefs, scientific process skills and understandings of ecosystem conception. Students had also positive views about in-class activities, fieldworks and seminars given by scientists.