Akciğer tüberkülozunda hemostatik denge
- Tez No: 58723
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÜSKENT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Erişkin yaygın akciğer tüberkülozunda derin ven trombozu klinik ve venografik olarak % 3-4 oranında saptanırken bu oranın aslında % 10'lara ulaştığı düşünülmektedir. Artan tedavi maliyeti ve derin ven trombozu komplikasyon riskleri nedeniyle akciğer tüberkülozundaki hiperkoagülasyon durumunun incelenmesi önem kazanmaktadır. Bu çalışmada Gülhane Askeri Tıp Akademisi Çamlıca Askeri Hastanesi Tüberküloz Servisinde yaygın aktif akciğer tüberkülozu tanısı almış 30 hastada tedavi öncesi ve tedavinin birinci ayında biyokimyasal, koagülasyon ve trombosit agregasyon parametreleri çalışıldı. Hastaların hepsi erkek olup, ortalama yaş 22,4 yıl idi. Hastalarda başvuru arımda anemi, lökositoz, trombositoz, hipoalbüminemi, yüksek eritrosit sedimentasyon hızı, ürik asit LDH ve CRP yüksekliği ile yüksek fibrinojen, faktör VIII, plazminojen aktivatör inhibitor- 1 ile, düşük protein C ve antitrombin IH düzeyleri saptandı. Tedavinin birinci ayında ise lökositoz, anemi, trombositoz, LDH ve ürik asit yüksekliği ile hipoalbüminemi düzelirken, eritrosit sedimentasyon hızı ve CRP yüksekliğinde azalma saptandı. Fibrinojen, faktör VIH, antitrombin El ve protein C düzeyleri normal değerlere yaklaşırken plazminojen aktivatör inhibitor- 1 düzeyinin değişmediği gözlendi. Kollajen, ADP ve ristosetin ile yapılan trombosit agregasyon çalışmalarında % agregasyonun artmış olduğu saptandı. Tedavi öncesi, tedavinin birinci ayında ve kontrol grubu ile yapılan koagülasyon parametreleri ve trombosit agregasyon karşılaştırmalarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Aktive protein C rezistansı hiç bir hastada saptanmadı. Takip süresi içinde klinik olarak derin ven trombozu bulguları gözlenmedi. Risk altındaki hastaların erken tanınması ve tedavisi bu hastalıktaki mortalite ve morbiditeyi önemli oranda azaltabilir. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY Deep vein thrombosis is clinically obvious and can be venographically confirmed in 3-4 % of adults with pulmonary tuberculosis. The real incidence, however, may be closer to 10 %. The cost of prolonged therapy and risks of long term complications of deep vein thrombosis emphasize the importance of examining the hypercoagulable state in pulmonary tuberculosis. In this study, biochemical, coagulation and platelet aggregation studies of 30 patients with severe pulmonary tuberculosis, followed at Gülhane Military Medical Academy, Department of Tuberculosis have been analyzed before therapy and in the first month of therapy. All of them were male and mean age was 22.4 years. At entry, increased levels of leucocytes, thrombocytes, erythrocyte sedimentation rate, uric acid, LDH, CRP, fibrinogen, factor VIQ, and plasminogen activator inhibitor- 1; and decreased levels of erythrocytes, albumin, protein C and antithrombin IE were observed. In the first month of treatment; leucocytosis, anemia, thrombocytosis, hypoalbuminemia and increased levels of LDH, CRP, üric acid and erythrocyte sedimentation rate were improved. Fibrinogen, Factor VIII, protein C and antithrombin IQ were closer to normal levels, whereas there was no difference in plasminogen activator inhibitor- 1 levels. Platelet aggregation studies demonstrated increased platelet aggregation with ADP, collagen and ristocetin. It was determined that, there was a statistical difference between three groups (before therapy-in the first month of therapy and controls) in the coagulation parameters and platelet aggregation studies. Activated protein C resistance was not determined. In the follow up period of patients, signs of deep vein thrombosis were not observed. Prevention and early treatment of patients at high risk for deep vein thrombosis may improve the significant morbidity and mortality rates in this disease. 33