Rezidüel gastrik sıvıdaki prostaglandin E2 düzeyi ve nonsteroid antiinflamatuar ilaç kullanımı ile oluşan gastropati arasındaki ilişki
  1. Tez No: 58724
  2. Yazar: MUAMMER GÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DANACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu çalışmada amacımız; nimesulid, naproksen Na ve asemetazin kullanan hastalarda rezidüel gastrik sıvıdaki PGE2 düzeyi ve bu ilaçların kullanımı ile oluşan gastropati arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya; Mart ve Haziran 1997 tarihleri arasında, ilk endoskopileri normal ve ortalama yaşlan 21. 10± 1.29 yıl olan, 100 erkek hasta dahil edilmiştir. Hastaların HP (+)'liği %50, sigara kullanımı %53 oranında idi. Hastalar 4 gruba (Plasebo tb. 2x1, Nîmesulid 100 mg tb. 2x1, Naproksen Na 550 mg tb. 2x1, Asemetazin 60 mg tb. 2x1) ayrılarak, tedavi öncesi ve 7 günlük tedavi sonrasında rezidüel gastrik sıvıda PGE2 değerleri, RIA ile çalışıldı. Nimesulid, naproksen Na ve asemetazin gruplarında gastrik hasan gösteren ortalama Lanza skorlan sırasıyla 0.64±0.81, 2.68+0.74, 1.64±1.35'ti.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to investigate the PGE2 levels in residual gastric juice of patients using nimesulide, naproxen Na and acemetacin, and the resultant gastropathy related to these drugs. 100 male patients, with normal first visit endoscopies, mean age 21.10±1.29 years, were enrolled to study between Mart-Haziran 1997. 50% of the patients were HP pozitive and 53% were cigarette smokers. Patients were divided into 4 groups (Placebo tb. bid, Nimesulide 100 mg tb. bid, Naproxen Na 550 mg tb. bid, Acemetacin 60 mg tb. bid), and PGE2 levels were measured by RIA in residual gastric juice before treatment and after 7 days of treatment. Lanza score which shows the gastric damage in nimesulide, naproxen Na and acemetacin group was 0.64±0.81, 2.68±0.74, 1.64Ü.35, respectively.