Çağdaş Türk müziği bestecilerinden Semih Korucu'nun 'Sarsılmışlar İçin Müzik' adlı eserinin form analizi ve orkestra şefliği tekniği açısından incelenmesi
An analysis of 'Music for the Shaken' by Semih Korucu, a contemporary Turkish composer, in terms of form and conducting technique
- Tez No: 587236
- Danışmanlar: PROF. RENGİM GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon, Koro ve Orkestra Şefliği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Orkestra ve Koro Şefliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Osmanlı'dan günümüze çağdaş Türk müziği'nin oluşum süreci anlatılmış, çağdaş Türk müziği bestecilerinden Semih Korucu'nun“Sarsılmışlar için Müzik”adlı eserinin form analizi ile orkestra şefliği tekniği açısından incelendiği bir çalışma olmuştur. Besteci, bir fikir ya da kavram veya kavramlardan yola çıkarak kendi müziğini oluşturmuştur.“Sarsılmışlar için Müzik”adlı eseri de bu yolla ortaya çıkmıştır. Bu eserin temelini oluşturan“la-si-do(si-re)”dizisinin kullanımı, değişik şekillerdeki görünümleri, dizi ile birlikte yer alan motifsel örgütlenme ve bestecinin kullandığı teknikler incelenmiştir. Orkestra şefi adayları açısından eserin ortaya çıkabilmesi için gereken bilgiler, orkestra ile gerçekleşecek provalar esnasında orkestra şefinin müziği orkestraya nasıl ve ne şekilde aktarabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the development of the Contemporary Turkish Music was explained, and the work titled“Music for the Shaken”, composed by Semih Korucu, one of the Contemporary Turkish Music composers, was analyzed and studied in terms of form and conducting technique. The composer, created his own music from the point of an idea or a concept/concepts. This is how“Music for the Shaken”arose. Program notes that were written by the composer himself and information about“Haiku (Poems)”and“Firmament”, which were composed after“Music for the Shaken”and form a trilogy along with it, were included. The use of the pitch set of“A-B-C-(B-D)”, it's different appearances; the motivic structuring, and the techniques that were used by the composer were examined and comprehensively explained. Necessary information for conductor candidates to be able to realize the work, and how a conductor could apply it on an orchestra during a rehearsal were asserted.