Elektrikli toplu taşıma araçlarının, güç kalitesi yönünden şarj istasyonlarının incelenmesi; Elazığ belediyesi örneği.
Power quality analyzing of electric public transport vehicles's charge stations: Example of Elazig municipality
  1. Tez No: 587253
  2. Yazar: SONER AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGİN ZENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışmasında, Elazığ Belediyesine ait %100 elektrikli otobüslerin şarj istasyonu güç kalitesi yönünden izlenmiştir. Güç kalitesi ile ilgili tanımlamalara yer verildikten sonra teorik bilgilere geçilmiştir. Daha sonra güç kalitesi bozulmalarının nedenleri verilmiş ve güç kalitesinin sağlanmadığı tesislerde meydana gelebilecek sıkıntılar verilmiştir. Güç kalitesini olumsuz etkileyen harmoniklere dair tanımlamalar, harmonik oluşum sebepleri, harmoniklerin sistemlere ve sistemlerdeki cihazlara genel etkileri verilmiştir. Uluslararası standartlar gereği akım ve gerilim harmoniklerinin olması gereken sınır değerler verilmiştir. Sistemden alınan ölçümler sonucunda elde edilen veriler, tablolar ve grafikler haline dönüştürülmüştür. Oluşturulan grafikler sonucunda sistemin güç kalitesi ama özellikle harmonikler açısından durumu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, Elazığ Municipality of 100% chargeable electricty busses charging station was monitored aspect of power quality. After that with about power qulity describing was passed on to theoritical knowledge. Afterwards givens the reasons of power quality distortions and that may occur problem don't provided power quality in electrical systems. Definitions of harmonics affecting that power quality to negatively effect to electrical systems of harmonics and harmonics causses were given in it. Current and voltage harmonics of limited values was given according to The International Electrotechnical Commission (IEC) standarts. The graphs reveal the stuation of system's power quality and especially aspect of harmonics.