Etik örgüt ikliminin örgütsel bağlılığa etkisi: Bir alan araştırması
Effects of ethical climate on organizational commitments: A field research
- Tez No: 587272
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM CÜNEYT ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Etik örgüt iklimi ve örgütsel bağlılık üzerine yapılan teorik çalışma ve araştırma sonuçları bu kavramların işletmeler için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bu araştırmada etik örgüt iklimin örgütsel bağlılık üzerindeki etkisinin belirlenmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın evrenini TEİD'e (Türkiye Etik ve İtibar Derneği) bağlı otomotiv sektöründe bulunan şirketlerdeki beyaz yakalı çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, çalışanların etik örgüt iklimi algılamalarının ve örgütsel bağlılıklarının orta düzeyde olduğu bulunmuştur. Çalışanların yaşa göre etik örgüt iklimi algılarında ve eğitim durumuna göre örgütsel bağlılıklarında farklılaşmalar olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda çalışanların önemseme iklimi algılarının duygusal bağlılıkları ve normatif bağlılıkları üzerinde etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The theoretical studies and research results show the importance of ethical climate and organizational commitment for organizations. Therefore, in this research it is aimed to determined effects of ethical climate on organizational commitment. The population of the study consists of white-collar employees in companies in the automotive sector connected to TEID (Ethics and Reputation Society). According to results of the research, it is found that employees ethical climate perceptions and organizational commitment levels are intermediate in general. Employees ethical climate perceptions differ considering the parametre like age and organizational commitment levels differ considering the parametre like education level. Although it is determined that employees cccaring climate perceptions has affects on affective commitment and normative commitment.