Decision making approaches for performance evaluation
Performans değerlendirme için karar verme yaklaşımları
- Tez No: 587273
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik ve Finansman Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Piyasaların dinamik olduğu ve rekabetin her geçen arttığı ortamlarda şirketler performans değerlendirmesine gün geçtikçe daha çok önem vermektedir. Rakiplerinin önüne geçmek, stratejilerini belirlemek için performans değerlendirme yaklaşımının uygulanması yaygınlaşmaktadır. Bu yaklaşım, şirketlerdeki performans ölçüm kriterlerinin iyileştirilmesiyle birlikte, şirketlerin doğru yönetilmesi, doğru strateji belirlemesi ve rekabet avantajını elde etmelerini sağlamaktadır. Literatürde performans değerlendirmesi ile ilgili birçok çalışma bulunmaktadır fakat genel olarak çok ölçütlü karar verme yönteminin kullanılması finansal performans değerlendirme özelindedir. Yapılan çalışmada, finansal performansların yanında, müşteri kriterleri, stratejik kriterler vb. diğer metrikler de değerlendirmeye dahil edilmiştir. BSC şirketlerin performans değerlendirmesinde ve strateji planlamalarında çok önemli bir metottur. Bu çalışmada karar ölçütlerinin sınıflandırılmasında BSC yöntemiyle birlikte finansal ve finans dışı ölçütler kullanılmıştır. Bu çalışmayı özelleştiren konu ise performans değerlendirmenin dört farklı boyutta incelenmesidir. Genel performans değerlendirme model yapısı BOCR yöntemiyle oluşturulmuştur. BOCR yönteminde modeldeki kriterlerin ağırlıklarının belirlenmesi ise FANP yöntemiyle sağlanmıştır. Perakende sektöründe uygulanan bu çalışmada alternatiflerin sıralaması ise TOPSIS yöntemiyle yapılıp en iyi performansa sahip olan şirkete seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Companies are paying more attention to performance evaluation as markets are dynamic and competition is increasing. Performance evaluation gain importance issue in order to overcome competition and identify their strategies. This approach with improving performance evaluation criteria in companies, ensured that companies are managed correctly, specify effective strategies for their companies and obtain the advantage of competition. In literature, there are many studies that contain performance evaluation topic but generally, performance evaluation is specified with just financial performance evaluation. In this study, beside the financial performance evaluation metrics, strategic criteria, customer criteria etc. are considered. Balance Scorecard (BSC) is one of the most important methods for performance evaluation and strategic road map. In this research, performance measures categorized with BSC perspective, therefore evaluation metrics include financial and non-financial criteria. This study is specialized with performance evaluation in four dimensions. General performance evaluation model structure is created with Benefits, Opportunities, Costs, Risks (BOCR) method. Criteria weights are calculated with Fuzzy Analytic Network Process. This study is applied in retail sector and alternatives are ranked with Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS).