Broyler yemine katılan Polivinilpolipirolidan(PVPP)'un ve diğer bazı adsorbanlarla karışımlarının aflatoksikozise karşı koruyucu etkinliklerinin belirlenmesi
The preventive efficacy of polyviniylpolypyrrolidone (PVPP) alone and in combination with the other some sorbents as a feed additive on experimental aflatoxicosis in broiler chicks
  1. Tez No: 58728
  2. Yazar: OĞUZ HALİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER DEMET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
34 6. ÖZET Bu çalışmada, yeme katılan polivinilpolipirolidon (PVPP)'un ve diğer bazı adsorbanlarla (sentetik zeolit, SZ; bentonit, BNT) karışımlarının et-tipi civcivlerde deneysel olarak oluşturulan aflatoksikozise karşı koruyucu etkinlikleri araştırıldı. Bu amaçla, 210 adet aşısız günlük et-tipi civciv (Avian) kullanıldı. Herbirisinde 21 adet civciv olmak üzere, 10 grup (Kontrol, AF, PVPP, AF+PVPP, PVPP+SZ, AF+PVPP+SZ, PVPP+BNT, AF+PVPP+BNT, AF+SZ ve AF+BNT) oluşturuldu. Gruplarda 1 kg yeme 2.5 mg AF (karışık aflatoksin; %83.06 Bf, %12.98 B2, %2.84 Gı ve % 1.1 2 G2), 3 g PVPP, 5 g SZ ve 5 g BNT katıldı. Civcivlere 21 gün süreyle ad libitum yem ve temiz su verildi. Elde edilen bulgulara göre; sadece AF katılan grupta kontrole göre yem tüketimi ve canlı ağırlık kazancında önemli oranda azalma (p0.05) tesbit edildi.
Özet (Çeviri)
35 7. SUMMARY This study was carried out to investigate the preventive effect of polyviniylpolypyrrolidone (PVPP), synthetic zeolite (SZ), and bentonite (BNT) as a feed additive on experimental aflatoxicosis in broiler chicks. A total of 210 day-old unvaccinated chicks (Avian) were divided into 10 groups (control, AF, PVPP, AF+PVPP, PVPP+SZ, AF+PVPP+SZ, PVPP+BNT, AF+PVPP+BNT, AF+SZ, and AF+BNT) each consist of 21 chickens. 2.5 mg of AF (total aflatoxin; 83.06% Bi, 12.98% B2, 2.84% Gi and 1.12% G2), 3 g of PVPP, 5 g of SZ, and 5 g of BNT were incorporated into per kg of feed. Feed and water were provided ad libitum from 1 to 21 days. The results suggested that, AF caused significant (p0.05) in chicks fed the diet containing PVPP alone and its combination with the other sorbents were observed.