Hildebrands tarafından 1900'lerin başında bastırılan görsellerin göstergebilimsel açıdan incelenmesi
The semiotic investigation of the images printed by Hildebrands in the early 1900s
  1. Tez No: 587303
  2. Yazar: ÇİĞDEM KARACAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN CELAL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Güzel Sanatlar, Linguistics, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bireysel ve toplumsal etkileşime hizmet eden ya da diğer bir ifadeyle iletişimde rol oynayan göstergebilim aslında insanlık tarihi kadar eskiye dayanan bir olgudur. O dönemlerden bu zamana pek çok düşünür ve bilim insanı göstergebilimi üzerine eğilmiş, bu konu hakkındaki düşüncelerini ve çalışmalarını ortaya koymuştur. Bu konuda Ferdinand de Saussure, Charles Sanders Pierce, Roland Barthes ve Louis Hjelmslev gibi birçok araştırmacı ön plana çıkmış ve önemli çalışmalar yaparak göstergebilimin doğuşuna ve gelişimine katkıları olmuştur. Bu tez çalışmasında göstergebilimin ne olduğu, insan yaşamında kapladığı alan ve bir bilim dalı olarak tanımlanması ile birlikte tarihsel gelişim süreci genel hatlarıyla ele alınmıştır. Aynı zamanda Hildebrands görselleri göstergebilimsel yöntemlerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Semiology, which serves individual and social interaction or plays a role in communication, is actually as old as human history. Since then, many philosophers and scientists have focused on semiotics and have put forward their thoughts and studies on this subject. Many researchers such as Ferdinand de Saussure, Charles Sanders Pierce, Roland Barthes and Louis Hjelmslev came to the forefront and contributed to the emergence and development of semiotics by making important studies. In this thesis, what is semiotics, the area it occupies in human life and its definition as a branch of science are discussed in general terms. At the same time, Hildebrands images were examined by semiotic methods.