Alkali halidelerin bazı termoelastik ve termodinamik özelliklerinin woodcock potansiyeli ile incelenmesi
The Study of some thermoelastic and thermodynamic properties of alkali halides using Woodcock potential
  1. Tez No: 67991
  2. Yazar: HARUN REŞİT YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ALKALİ HALİDELERİN BAZI TERMOELASTİK VE TERMODİNAMİK ÖZELLİKLERİNİN WOODCOCK POTANSİYELİ İLE İNCELENMESİ Harun Reşit YAZAR YÜKSEK LİSANS TEZİ FİZİK ANABİLİM DALI 1997 ANKARA ÖZ Bu çalışmada alkali halidelerin bazı kristalik özelliklerini incelemek amacıyla Woodcock potansiyeli kullanıldı. Bu potansiyel de itici enerji kısmı Born-Lande ve Born-Mayer itici potansiyel formlarının çarpımı şeklindedir. Birinci bölümde Woodcock potansiyeli, Hildebrand hal denklemi yardımıyla parametrize edilmiştir. Kohesif enerji, bulk modülünün basınç türevi, hacimce termal genleşme katsayısı, grüneisen ve anderson-grüneisen parametreleri 16 adet NaCL yapıdaki alkali halideler için hesaplandı. Sonuçlar deneysel verilerle karşılaştırılıp tartışıldı. Born-Lande ve Born-Mayer potansiyelleri için ayrıca hesaplanan değerler karşılaştırmak amacı ile listelenerek hesaplandı. Basınç etkisi altında bazı termoelastik özelliklerin değişimi ve bunlara ait eğriler çizildi. İkinci derece elastik sabitleri, Woodcock potansiyeli kullanılarak hesaplandı ve deneysel verilerle karşılaştırıldı. Hesaplanan ikinci derece elastik sabitleri ve deneysel üçüncü derece elastik sabitleri kullanılarak bazı termoelastik özellikler örneğin, Anderson-grüneisen parametresi, termal hacimce genleşme katsayısı ve grüneisen gaması hesap edildi. Elastik sabitleri cinsinden hesap edilen bu özellikler ikinci bölümde hesap edilen değerlerden daha iyi sonuçlar verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY THE STUDY OF SOME THERMOELASTIC AND THERMODYNAMIC PROPERTIES OF ALKALI HALIDES USING WOODCOCK POTENTIAL Harun Reşit YAZAR ( M.Sc. Thesis) 1997 ANKARA ABSTRACT In this study, The applicability of the Woodcock potential is considered for studying the crystalline properties of alkali halides. This potential form represents the composite form of the inverse power dependence and the exponential dependence of the repulsive energy. Woodcock potential is parametrized using Hildebrand equations of the state and the requirement the parameters are determined. The cohesive energy, pressure derivative of bulk modulus, thermal expansion coefficient, Griineisen and Anderson- Grüneisen parameters are calculated for sixteen NaCL -structure alkali halide crystals. The pressure effect is also considered and applied on some termoelastic properties such as Griineisen gama, thermal expansion coefficient and pressure- volume relation. The obtained results are good agreement with the available experimental data. Second order elastic constants(S.O.E.C) are calculated using Woodcock potential and compared with the experimental data and some other theoretical works. Some of the thermoelastic properties such as Griineisen gama, Anderson-Grüneisen parameters and thermal expansion coefficient are calculated in terms of S.O.E.C and T.O.E.C. Science Code - : 404.05.01 Key Words : Alkali halides,Elastic constants, Thermal expansion coefficient,Griineisen parameters, Anderson-Grüneisen parameters Page :100 Supervisor : Prof. Dr. Kemal ÇOLAKO?LU