Çiştî tarikatı ile Mevlevi tarikatı arasındaki benzerlikler bağlamında Kavvâli dînî mûsikî türünün incelenmesi
In the sect of chistiyyah and Mawlaviyyah to the context of between similarities 'the examination of religious music genre of Qawwali
- Tez No: 587307
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmada hicri X. asırdan sonra İslam dünyasında ortaya çıkan tarikatlardan Mevlevî Tarikatının ve Çiştî Tarikatının benzer yönleri ve bunların mûsikî ile olan ilişkileri özellikle de Kavvâli Türü Dînî Mûsikî ele alınmıştır. Araştırmaya Hindistan ve Pakistan'daki Tarikatlerden ve bölgedeki dînî durumdan başlanmış ve Kavvâli Mûsikîsi'nin günümüze kadar hangi aşamalardan geçerek geldiği anlatılmıştır. Kavvâlî Türü Dînî Mûsikî Geleneğinin nasıl ve kim tarafından ortaya çıkarıldığı tespit edilmiştir. Kavvâlî türünde kulllanılan enstrümanların neler olduğu ve Kavvâlî'nin Hint Sineması'nda kendine nasıl yer edindiği anlatılmıştır. Kavvâlî mûsikîsinin tüm dünyaya duyurulmasında etkin rol oynayan bu türün temsilcilerinden Sabri Kardeşler, Nusret Ali Fâtih Khan ve Nooran kardeşler de incelenmiştir. Ayrıca Mevlevî Tarikatının kuruluşu, önemi, etkisi, dînî mûsikîsi ve Mevlevî Âyin formunun genel özellikleri açıklanmıştır. Bu çalışma ile Mevlevî Tarikatı ve Çiştî Tarikatı arasında inanç, ibadet ve mûsikî alanlarında benzerlikler tespit edilmiştir. Çalışmada, betimsel özellik taşıyan nitel analiz usulleri kullanılmıştır. Girişle beraber, dört bölüm ve bir de sonuçtan oluşmaktadır. Bölüm sonunda her iki Tarikatın tüm yönleri ile kıyaslaması yapılarak çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, similar aspects of the Mevlevi Order and the Chishti Order, which emerged in the Islamic world after the Hijri X century, and their relations with the music, in particular, the Kavvali Type Religious Music were discussed. The research was started from the religious sects in India and Pakistan and the religious situation in the region. It was determined how and by whom the religious music of the Kavvali genre was discovered. The instruments used in the genre of Kavvali are explained and how Kavvali gained his place in Indian cinema. Sabri Kardesler, Nusret Ali Fâtih Khan and Nooran brothers, who are active representatives of Kavvali music, were also examined. In addition, the establishment of the Mevlevi Order, its importance, influence, religious music and the general characteristics of the Mevlevi Ayin form are explained. With this study, the similarities between the Mevlevi Sect and the Chishti Sect in the fields of faith, worship and music were determined. In this study, descriptive qualitative analysis methods were used. With the introduction, it consists of four chapters and one conclusion. At the end of the chapter, the study was concluded by comparing all aspects of both sects.