Coğrafi açıdan Türkiye'de festivaller
Geographically festivals in Turkey
  1. Tez No: 587306
  2. Yazar: SEMRA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR TEMURÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Türkiye iklimi, bitki örtüsü, tarihi ve kültürel dokusu ile festival ve benzeri etkinliklere kaynak sağlayabilecek geniş bir coğrafi kaynağa sahiptir. Coğrafya, üzerinde barındırdığı toplumun karakterinin oluşmasında ve geleneklerinin şekillenmesinde önemli bir etkendir. Festival içeriklerinin ve düzenlenen etkinliklerin toplumdan topluma farklılık göstermesi coğrafyanın insan etkinliklerine yansıması olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmada, Orta Asya'dan günümüze kadar festival ve benzeri yerel etkinliklerin geçirdiği süreç, Türk kültür coğrafyası açısından ele alınarak değerlendirilmiş, Türkiye'de festivallerin temalarının belirlenmesinde, dağılımında ya da şekillenmesinde coğrafyanın etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenen 918 festival etki sahalarına göre yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde sınıflandırılmıştır. Festivallerin, Türkiye coğrafyasında il ve bölge düzeyinde dağılımı belirlendikten sonra mevsimsel dağılımları, temaları, düzenlenme süreleri ve düzenleyen kurumların özellikleri belirlenmiştir. Festivaller, her ne kadar kültür aktarımının yoğun yerel kimliği ağır basan etkinlikler olsalar da, toplumların demografik yapılarında meydana gelen değişimlerden, ekonomik ihtiyaçlardan, teknolojiden etkilenen ve içerik olarak dinamik bir yapıya sahip güncellenebilen etkinliklerdir. Bu yönleriyle küreselleşmenin yerel kültürler üzerindeki etkisini ortaya koymaları bakımından önemli etkinliklerdir. Küresel ısınma, çevre kirliliği, ekosistemdeki tür kayıpları gibi dünyanın güncel sorunlarına karşı bir hafıza oluşturması bakımından festivaller artık bir eğlenme etkinliğinin dışında bir farkındalık yaratma sürecidir.
Özet (Çeviri)
Our country has a large geographical reserve that can provide resources for festivals and similar activities with its climate, vegetation, historical and cultural texture. Geography is an important factor in the formation of the character and tradition of the society it hosts. The difference of the festival contents and the activities organized from society to society can be considered as the reflection of the geography to human activities. In this study, from Central Asia to the present day festivals and similar dealt with and evaluated in terms of our spending that process cultural geography of local events in determining the festivals theme in Turkey, dispersed in or have tried to reveal the influence of geography in shaping. 918 festivals determined by the Ministry of Culture and Tourism are classified at local, national and international levels according to their impact area. After the distribution of the festivals at the provincial and regional level in our country, seasonal distributions, themes, time of organization and characteristics of the organizing institutions were determined. Festivals are events that are influenced by changes in the demographic structure of societies, economic needs, technology, and content that can be updated with a dynamic structure, although the activities of culture transfer are predominantly local. These aspects are important activities in terms of demonstrating the impact of globalization on local cultures. Festivals are now a process of raising awareness outside of a recreational activity in order to create a memory against the current problems of the world such as global warming, environmental pollution and species losses in the ecosystem.