Endüstriyel bir tav fırının enerji, ekserji ve ekonomik analizi
Energy, exergy and economic analysis of an industrial tav furnace
  1. Tez No: 587315
  2. Yazar: DOĞAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KEMAL YAKUT, DR. MEHMET ALTINKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Türkiyede en yüksek enerji girdisine sahip sektörlerin başında endüstri sektörü gelmektedir. Bu sektörler içerisine bakıldığında, demir çelik sektörünün ilk sıralarda olduğu görülmektedir. Yüksek enerji ihtiyacının olduğu bu demir çelik sektöründe enerjinin maksimum düzeyde verimli kullanılmasını sağlamak gerekmektedir. Enerjinin kullanılabilirliğini ifade eden ekserji terimi bu sektörde ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada yüksek enerji girdisine sahip olan, yanma havası fanı, havanın ön ısıtılmasını sağlayan reküpertör, kütüğün tavlandığı tav fırını, yakma havasının ortamdan uzaklaştırıldığı baca gazı fanı ve sistemdeki kütük taşıyıcı ve rolelerin ısıl deformasyonunun önlenmesini sağlayan gövde soğutma sistemi bileşenlerinden oluşan bir tav fırınının enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Yapılan analizlerde ideal baca gazı basıncının 40 kPa olduğu görülmüştür. Ayrıca en yüksek ekserji yıkımının % 63 ile tav fırınında gerçekleştiği görülmüştür. Tavlanan kütük başına 565 kj/kg'lık bir enerji ihtiyacının olduğu görülmüştür. Baca dan atılan yaklaşık 200 oC deki baca gazının ideal bir rankine çevrimi uygulamasıyla yaklaşık 3 MW' lık bir güç üretiminin sağlanabileceği önerilmiştir. Ayrıca bacadan atılan bu atık gazın fabrikanın ısınma ve sıcak su (kullanım suyu) ihtiyacını karşılamasında kullanılabileceği ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The industry sector is one of the sectors with the highest energy input in Turkey. When these sectors are analyzed, it is seen that iron and steel sector is in the first place. In this iron and steel sector, where there is high energy need, it is necessary to ensure the maximum efficient use of energy. The term exergy, which expresses the usability of energy, comes to the fore in this sector. In this study, energy and Exergy analysis of a tav furnace consisting of combustion air fan with high energy input, recupertor that provides preheating of air, annealed tav furnace, flue gas fan where incineration air is removed from the environment, and body cooling system components that prevent thermal deformation of the log carrier and roles in the system were conducted. Analysis showed that the ideal flue gas pressure was 40 kPa. Furthermore, the highest Exergy destruction occurred in the tav furnace with 63%. There was an energy requirement of 565 kj/kg per annealed billet. It has been proposed that the flue gas at about 200 oC ejected from the flue can be produced with an ideal rankine cycle of about 3 MW. In addition, it is stated that this waste gas from the chimney can be used to meet the warm-up and hot water (use water) requirement of the plant.