Antik Yunan toplumunda eğitim hayatında kadın (Arkaik Çağ'dan Helenistik Dönem sonuna kadar)
The women in education in Ancient Greece (From the Archaic Age to the end of the Hellenistic Period)
  1. Tez No: 704144
  2. Yazar: NURİYE KÜLAHLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Antik Yunan Toplumunda Eğitim Hayatında Kadını ele aldığımız bu çalışmada tarih öncesi dönemlerden Helenistik dönemin sonuna kadar Kıta Yunanistan, Batı Anadolu, Girit ve Helenistik Krallıklar içerisindeki kadının eğitim faaliyetleri içindeki yeri ve önemi, konumu doğrultusunda incelenmeye çalışılmıştır. Tarih öncesi dönemlerde kadının toplumdaki konumu oldukça önemli sayılmış olup tanrıçalık sıfatına ulaşmıştır. Bu değer dönemin dini inancı doğrultusunda buluntu topluluklarında kendini göstermiştir. Kent devletlerinin güçlenmesi ve sosyal sınıfların artması ile kadının toplumdaki yeri de değişime uğramıştır. Toplayıcı ve şifacı olarak saygı gören kadın artık evde, kocası ve çocukları ile izole bir hayata mahkûm olmuştur. Arkaik ve Klasik dönem kadını genel itibari ile ev yönetiminden ve çocuk eğitiminden sorumlu tutulmuştur. Eğitim alabilen kız çocukları ise varlıklı ailelerden olmak zorunda kalmıştır. Bu duruma istisna olan Sparta'da ve zamanla diğer kent devletlerinde kadının eğitimine verilen değer artarak eğitimli kadınlar ve gerçek anlamda eğitim veren kadınlar öne çıkmaya başlamıştır. Helenistik dönemde ise özgür ve güçlü kadınların varlığı artık tam anlamıyla eğitimde hissedilmeye başlamış ve bu gelişme Roma kadınına örnek olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Women in Education in Ancient Greece, from the prehistoric ages to the end of the Hellenistic Age, the place and importance of the women in Greece, Western Anatolia, Crete and Hellenistic Kingdoms in education has been tried to be examined in accordance with their positions. In prehistoric ages, women were so regarded that they were considered as the goddess. This value was seen in the findings in the direction of the religious belives of the period. As the city states got stronger and social classes increased, the place of women in society started to change. The women who were respected as the gatherers and healers started to stay at home and were exposed to an isolated life with their husbands and children. The women in Archaic and Classical Ages were in charge with the home management and the child education in general terms. The girls that were educated had to be come from the wealthy families. In Sparta, the only exception, and in time in other city states the value of the women education increased and educated women and the women who gave education in real terms started to be prominent. In Hellenistic Age, the presence of the free and powerful women was entirely seen in education and this advance set Roman women an example.