Laparoskopik sleeve gastrektomi yapılan hastalarda mide duvar kalınlığının ölçülmesi ve uygun stapler kullanımı ilişkisi
The relationship between gastric wall thickness measurement and use of suitable staples in patients undergoi̇ng laparoscopic sleeve gastrectomy
  1. Tez No: 587335
  2. Yazar: HÜSEYİN TAHSİN GÜLSEVEN
  3. Danışmanlar: UZMAN OP.DR. HACI HASAN ABUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç : Günümüzde obezite dünya çapında pandemik olarak kabul edilen bir hastalık haline gelmiştir. Medikal tedavilerin etkinliğinin düşük olduğu obezite tedavisinde güncel yaklaşımlar cerrahi tedavilere yönelmektedir. Cerrahi tedavi yaklaşımları arasında ise sleeve gastrektomi en sık uygulanan prosedürlerden biri olarak bilinmektedir. Tercih edilen teknik detaylara göre, komplikasyon ve etkinlik oranları değişen bu yöntemde en korkulan komplikasyon gastrektomi hattından kaçak gelişimidir. Bu çalışmanın amacı, fundus, korpus ve antrumda mide duvar kalınlığının aralığını belirleyebilmek ve uygun zımba kartuşu seçmedeki doğruluğunu analiz etmeye çalışmaktır. Gereç ve Yöntem: Haydarpaşa Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde 2017-2018 yılları arasında obezite ve morbid obezite nedeni ile sleeve gastrektomi ameliyatı yapılmış 101 hastanın(22 erkek, 79 kadın) dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Sleeve gastrektomi spesmenleri %10'luk formol solüsyonunda tespit edildi ve patoloji laboratuarında rutin doku takip işlemine tabi tutuldu. Mide antrum, korpus ve fundus bölgesinden kesitler alındı. Kesitler hemotoksilen eozin ile boyandı. her bir preparatta 5 farklı noktadan seroza ve mukoza pilileri arasında ölçümler yapıldı. 5 farklı bölgeden elde edilen sonuçların ortalaması alınarak kayıt edildi. Bulgular: Çalışmamız yaşları 18 ile 61 arasında değişmekte olan, 79'u (%78.2) kadın ve 22'si (%21.8) erkek olmak üzere toplam 101 olgu üzerinde yapılmıştır. Yaş ortalaması 38.79±10.34 yıldır. VKİ düzeyleri 36.4 kg/m2 ile 64.9 kg/m2 arasında değişmekte olup, ortalaması 46.07±5.55 kg/m2'dir. Olguların 76'sının (%75.2) VKİ düzeyi 50'nin altında iken, 25'inin (%24.8) 50 ve üzerindedir. Sleeve gastrektomi yapılmış 101 hasta(22erkek, 79 kadın)'nın mide duvar kalınlıkları antrum, korpus ve fundus lokalizasyonunda ölçülerek, cinsiyet, yaş ve VKİ'e göre sınıflandırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Today, obesity has become a pandemic worldwide accepted disease. Current approaches inthe treatment of obesity, where the effectiveness of medical therapies are low, are directed to surgical treatments. Among the surgical treatment approaches, sleeve gastrectomy is known as one of the most common procedures. According to the preferred technical details, the most feared complication in this method is the development of leakage from the gastrectomy line. The aim of this study was to determine the range of gastric wall thickness in fundus, corpus and antrum and to try to analyze the accuracy of selecting the appropriate staple cartridge. Material and Method: The records of 101 patients (22 males, 79 females) who underwent sleeve gastrectomy for obesity and morbid obesity in Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital General Surgery Clinic between 2017-2018 were retrospectively reviewed. Sleeve gastrectomy specimens were detected in 10% formol solution and underwent routine tissue follow-up in the pathology laboratory. Sections were obtained from stomach antrum, corpus and fundus. Sections were stained with hematoxylin eosin. Measurements were made between serosa and mucosa pleats at 5 different points in each preparation. Results obtained from 5 different regions were averaged and recorded. Results: Our study was conducted on a total of 101 patients, 79 (78.2%) female and 22 (21.8%) male, ranging in age from 18 to 61 years. The mean age was 38.79 ± 10.34 years. Body mass index levels ranged from 36.4 kg / m2 to 64.9 kg / m2 with an average of 46.07 ±5.55 kg/m2. While the body mass index level of 76 (75.2%) patients was below 50,25 (24.8%) had a body mass index of 50 or above. The gastric wall thickness of 101 patients(22 male, 79 female) who underwent sleeve gastrectomy were classified according to gender, age and body mass index.